Thyerja

Proptech: Revolucioni dixhital në industrinë e pasurive të paluajtshme në "Ne bëjmë të ardhmen"

BlogInnovazione.it 31 Maj 2023

Nga data 15 deri më 17 qershor, Panairi Ndërkombëtar i Certifikuar i WMF, do të ofrojë mundësinë për të hyrë në…

Python dhe metoda të avancuara, funksione dunder për programim më të mirë

Ercole Palmeri 27 Maj 2023

Python është një gjuhë programimi fantastike, dhe siç zbuloi GitHub, është gjithashtu e dyta…

Analiza e tekstit duke përdorur chatGPT

Ercole Palmeri 16 Maj 2023

Analiza e tekstit, ose nxjerrja e tekstit, është një teknikë themelore për nxjerrjen e informacionit të vlefshëm nga…

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk, Neuralink, po përgatitet të testojë pajisjet te njerëzit

BlogInnovazione.it 7 Maj 2023

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk Neuralink është e etur për të testuar…

Individualistët dhe transhumanët

Gianfranco Fedele 6 Maj 2023

“Unë jam rojtari i varreve të akullit, ku prehen eshtrat e atyre që…

Rregullat e OpenAI dhe BE për mbrojtjen e të dhënave, pas Italisë do të vijnë më shumë kufizime

Ercole Palmeri 5 Maj 2023

OpenAI arriti t'i përgjigjet pozitivisht autoriteteve italiane të të dhënave dhe të heqë ndalimin efektiv…

Si do të ndryshojë inteligjenca artificiale industrinë e muzikës

Ercole Palmeri 4 Maj 2023

Ishte një kohë kur kompanitë diskografike kundërshtuan ashpër transmetimin e muzikës.…

Vinjetat elektronike rrugore në Republikën Çeke

BlogInnovazione.it 4 Maj 2023

Komoditeti i udhëtimit për shumë njerëz do të thotë të jeni në gjendje të lëvizni me makinë.…

Geoffrey Hinton "Kumbari i Inteligjencës Artificiale" jep dorëheqjen nga Google dhe flet për rreziqet e teknologjisë

Ercole Palmeri 2 Maj 2023

Hinton kohët e fundit la punën e tij në Google për të folur lirshëm për rreziqet e inteligjencës…

Inteligjenca Artificiale në shërbim të arkitekturës: Zaha Hadid Architects

BlogInnovazione.it 1 Maj 2023

Zaha Hadid Architects zhvillon shumicën e projekteve duke përdorur imazhe të krijuara nga AI, thotë…

Sber rus lëshon Gigachat, rivalin e ChatGPT

Ercole Palmeri 28 Prill 2023

Kompania kryesore e teknologjisë ruse Sber njoftoi të hënën nisjen e Gigachat,…

Brilliant Idea Aerobotics: Drone inovative për vjeljen e frutave direkt nga pemët

BlogInnovazione.it 28 Prill 2023

Kompania izraelite, Tevel Aerobotics Technologies, ka projektuar një robot fluturues autonom (FAR), një dron bujqësor…

Laravel Web Security: Çfarë është Falsifikimi i Kërkesave Ndër-Site (CSRF)?

Ercole Palmeri 26 Prill 2023

Në këtë tutorial të Laravel ne flasim për Sigurinë e Uebit dhe si të sigurojmë një aplikacion në internet…

Google nis projektin "Magi" për të zhvilluar një motor kërkimi të bazuar në inteligjencën artificiale

Ercole Palmeri 25 Prill 2023

Google po punon për një projekt të ri të koduar "Magi" për të ndjekur…

Italia është vendi i parë perëndimor që bllokon ChatGPT. Le të shohim se çfarë po bëjnë vendet e tjera

Ercole Palmeri 24 Prill 2023

Italia është bërë vendi i parë në Perëndim që ndalon ChatGPT për shkelje të supozuara të…

Projekti Neom, dizajni dhe arkitektura inovative

BlogInnovazione.it 23 Prill 2023

Neom është një nga projektet arkitekturore më të mëdha dhe më të diskutueshme. Në këtë artikull do të shohim detajet kryesore…

Etikë e dobët dhe moral artificial

Gianfranco Fedele 21 Prill 2023

"Gerty, ne nuk jemi të programuar, ne jemi njerëz, a e kuptoni këtë?" - marrë nga filmi "Hëna" me regji...

Qasje inovative për vlerësimin e të ushqyerit, parandalon dhe përmirëson shëndetin

BlogInnovazione.it 21 Prill 2023

Përmirësimi i shëndetit të trurit, mbijetesës së kancerit dhe sëmundjes së mëlçisë yndyrore nuk është…

WMF është përsëri i pranishëm: edicioni i 9-të i Festivalit më të madh të Inovacionit do të mbahet në Palacongressi në Rimini më 15, 16 dhe 17 korrik.

BlogInnovazione.it 17 Prill 2023

WMF kthehet në Rimini Palacongressi me një botim në të cilin do të jetë e mundur të marrësh pjesë në…

ADN gjithë-italiane për esenë e parë socio-politike të shkruar nga Inteligjenca Artificiale

BlogInnovazione.it 17 Prill 2023

Vepra e parë letrare, një libër i përpunuar tërësisht nga një sistem Inteligjence Artificiale. Një i mençur…

Çfarë janë sesionet në Laravel, konfigurimi dhe përdorimi me shembuj

Ercole Palmeri 17 Prill 2023

Seancat Laravel ju lejojnë të ruani informacionin dhe ta shkëmbeni atë midis kërkesave në…

Rregullimi i AI: 3 ekspertë shpjegojnë pse është e vështirë për t'u bërë dhe e rëndësishme për të bërë mirë

Ercole Palmeri 15 Prill 2023

Sistemet e reja të fuqishme të AI mund të përforcojnë mashtrimin dhe dezinformimin, duke çuar në…

LUNA ROSSA PRADA PIRELLI DHE OGYRE BASHKË ME NJË QËLLIM TË RI: TË MBLEDHIN 16 TON MBETJE DETARE DERI FUND TË 2024

BlogInnovazione.it 13 Prill 2023

Një projekt i ri i përbashkët nis në prill, i cili përmes arsimit, artit…

ChaosGPT çfarë është, si lindi dhe kërcënimet e mundshme

BlogInnovazione.it 12 Prill 2023

Chaos GPT është një version i modifikuar i Auto-GPT të OpenAI bazuar në modelin e tij të fundit…

Tregu i të dhënave të mëdha dhe analitikës po rritet përsëri | MongoDB, Azure, Splunk

BlogInnovazione.it 12 Prill 2023

HTF MI ka publikuar së fundmi një studim mbi tregun e Big Data dhe analizën e…

Sakuu përdor printimin 3D për të prodhuar bateri automobilistike plotësisht funksionale dhe me performancë të lartë

BlogInnovazione.it 11 Prill 2023

Sakuu Corporation 3D printon bateri automobilistike me performancë të lartë, të përshtatura në mënyrë perfekte…

Çfarë është Laravel Eloquent, si ta përdorim atë, tutorial me shembuj

Ercole Palmeri 10 Prill 2023

Korniza e Laravel PHP përfshin Hartës Relacionale të Objekteve Eloquent (ORM), i cili ofron një...

Ticketmaster miraton teknologjinë Web3 me prezantimin e biletave Avenged Sevenfold NFT

Ercole Palmeri 8 Prill 2023

Ticketmaster, tregu më i madh i biletave në botë, ka ndërmarrë një hap revolucionar në…

Google Flights: Google tani do t'ju garantojë disa çmime fluturimi dhe do t'ju rimbursojë nëse e bëjnë gabim

BlogInnovazione.it 6 Prill 2023

Planifikimi i një pushimi është gjithmonë një përvojë argëtuese dhe emocionuese. Por ndonjëherë, duke përdorur Google për të…

Privatësia në WEB3: eksplorimi teknik dhe jo teknik i privatësisë në WEB3

BlogInnovazione.it 5 Prill 2023

Privatësia në WEB3 është një çështje shumë aktuale. Frymëzuar nga analiza e WEB3.com Ventures,…

Raporti i Indeksit AI, HAI publikoi raportin e Inteligjencës Artificiale

BlogInnovazione.it 4 Prill 2023

Raporti i Indeksit të AI është një iniciativë e pavarur e Institutit Stanford për Inteligjencën Artificiale të Përqendruar në Njeriun (HAI), i udhëhequr…

Cilat janë komponentët e Laravel dhe si t'i përdorni ato

Ercole Palmeri 3 Prill 2023

Komponentët Laravel janë një veçori e avancuar, e cila shtohet nga versioni i shtatë i…

Roli i shenjave të AI në të ardhmen e metaversit

BlogInnovazione.it 3 Prill 2023

Shenjat e AI do të luajnë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në ekonomi. Shenjat e AI do të përdoren për të…

Italia ka bllokuar ChatGPT. A mund të jetë SHBA e ardhmja?

Ercole Palmeri 2 Prill 2023

Vendimi për të bllokuar përkohësisht chatGPT në Itali, duke ftuar openAI të kufizojë përpunimin e…

Alexa e Amazon: Inovacioni dhe Strategjia e Oqeanit Blu

Ercole Palmeri 2 Prill 2023

Alexa është asistenti virtual që të gjithë e njohim, i zhvilluar dhe shpërndarë nga Amazon. Inovacion në…

Udhëzues hap pas hapi për lokalizimin e Laravel, tutorial me shembuj

Ercole Palmeri March 27 2023

Si të lokalizoni një projekt Laravel, si të zhvilloni një projekt në Laravel dhe…

Inovacioni dhe rritja në tregun e tranzicionit të energjisë, detaje mbi nxitësit e rritjes

BlogInnovazione.it March 27 2023

Sipas analizës së përgatitur nga hulumtimi i tregut aleat, tregu i tranzicionit të energjisë duhet të arrijë…

Projekt inovativ në Arabinë Saudite, rrokaqiell gjigant në formë kubi në qendër të Riadit

BlogInnovazione.it March 26 2023

Qeveria e Arabisë Saudite ka njoftuar ndërtimin e një rrokaqiell 400 m të gjatë në formë kubi…

Brilliant Idea LINK: këpucët e para të rrokullisura dhe mbathjet më të mira për jetën urbane

BlogInnovazione.it March 24 2023

Link, këpucët e para me rrokullisje, janë këpucët revolucionare që jeta juaj urbane…

Statistikat e chatbot-it të ChatGPT në 2023

Alexey Begin March 23 2023

Inovacioni ChatGPT chatbot ka intriguar dhe mahnitur të gjithë në botë, me një rritje të interesit…

Peroni Nastro Azzurro 0.0% u zgjodh Produkti i Vitit 2023 në kategorinë zero alkool

BlogInnovazione.it March 23 2023

Në Alcatraz në Milano, më 20 mars 2023, ceremonia e ndarjes së çmimeve të të zgjedhurit të shumëpritur…

Konsumi i energjisë në Formula 1: e kundërta e medaljes

BlogInnovazione.it March 21 2023

Formula 1 është një nga ngjarjet sportive më të njohura dhe emocionuese në botë. Megjithatë,…

Teknikat më të njohura të thyerjes së fjalëkalimeve - mësoni se si të mbroni privatësinë tuaj

BlogInnovazione.it March 21 2023

Për të krijuar një fjalëkalim të fortë, duhet të gjeni diçka që është shumë rezistente ndaj thyerjes së…

Çfarë është Inteligjenca Artificiale (AI)?

Ercole Palmeri March 20 2023

Pyetje e thjeshtë: duke studiuar inovacionin dhe duke folur për inovacionin, shpesh na bëhet kjo pyetje: "Çfarë është…

Mbjellësi i bazës së të dhënave Laravel

Ercole Palmeri March 20 2023

Laravel prezanton sederët për krijimin e të dhënave të provës, të dobishme për verifikimin e projektit,…

Inovacioni në biometrikë dhe perceptimi i sektorit të pagesave

Giuseppe Minervino March 19 2023

...Analizën e vazhdueshme të imazhit nga një aparat fotografik, sistemi është në gjendje të verifikojë, mbi bazën…

GPT-4 ka ardhur! Le të analizojmë së bashku veçoritë e reja

Ercole Palmeri March 19 2023

OpenAI ka njoftuar se modeli më i fuqishëm i gjuhës në dispozicion gpt4 do të shpërndahet në…

Çfarë është Jailbreaking, çfarë është chatGPT jailbreaking dhe si ta bëjmë atë

Ercole Palmeri March 17 2023

Jailbreaking është një praktikë që ju lejon të zhbllokoni potencialin e plotë të sistemeve për…

Lëvizja e parave dixhitale në një botë dixhitale

Giuseppe Minervino March 16 2023

Siguria në lëvizjen e parave dixhitale është thelbësore për zgjerimin e pagesave të para dixhitale. PËR…

Ligjvënësit amerikanë synojnë TikTok dhe kompani të tjera të teknologjisë në projektligjin e ri

Ercole Palmeri March 15 2023

Ligjvënësit amerikanë po synojnë edhe një herë TikTok, me veprime që synojnë…

Bing i Microsoft prezanton një veçori të re të chatbot-it me AI

Ercole Palmeri March 14 2023

Bing i Microsoft ka shtuar një veçori të re chatbot që përdor inteligjencën artificiale për të…

Vue dhe Laravel: krijoni një aplikacion me një faqe

Ercole Palmeri March 13 2023

Laravel është një nga kornizat më të njohura PHP të përdorura nga zhvilluesit, le të shohim sot se si ta bëjmë atë…

GPT 4 do të dalë këtë javë – CTO i Microsoft Germany zbuloi disa detaje

BlogInnovazione.it March 13 2023

GPT 4.0 do të dalë këtë javë dhe disa informacione rreth tij janë zbuluar. CTO…

Si të përdorni ChatGPT-3.5 Turbo në pajisjet Apple iPhone IOS

BlogInnovazione.it March 9 2023

Disa ditë më parë, 1 Mars 2023, OpenAI njoftoi lëshimin e ChatGPT-3.5 Turbo…

Axhenda e OKB-së 2030: Studim novator se si të parashikohen krizat ushqimore

BlogInnovazione.it March 8 2023

Një studim i Universitetit të Nju Jorkut ka treguar se duke parashikuar epidemitë e krizave…

Ofruesit e shërbimeve në Laravel: çfarë janë ata dhe si të përdorin Ofruesit e Shërbimeve në Laravel

Ercole Palmeri March 6 2023

Ofruesit e shërbimeve Laravel janë vendi qendror ku lëshohet aplikacioni. Domethënë,…

Inovacionet e tregut: Bateritë në gjendje të ngurtë

BlogInnovazione.it March 6 2023

Bumi i automjeteve elektrike me bateri (BEV) është rezultat i idealeve të promovuara nga…

Si të përdorni ChatGPT-3.5 Turbo në pajisjet Android

BlogInnovazione.it March 5 2023

Disa ditë më parë, 1 Mars 2023, OpenAI njoftoi lëshimin e ChatGPT-3.5 Turbo…

ChatGPT dhe alternativat më të mira të AI për biznesin

Ercole Palmeri March 4 2023

Përdorimi i Inteligjencës Artificiale (AI) për të mbështetur bizneset po bëhet gjithnjë e më popullor. Inovacioni teknologjik,…

Microsoft zbuloi një model të AI që njeh përmbajtjen e imazhit dhe rregullon problemet vizuale

BlogInnovazione.it March 2 2023

Modeli i ri i AI Kosmos-1 është një Model Multimodal Large Language (MLLM), i aftë…

Snapchat po lëshon chatbotin e tij të AI-së me fuqi ChatGPT

BlogInnovazione.it Shkurt 28 2023

Snapchat po prezanton një chatbot të mundësuar nga versioni më i fundit i ChatGPT i OpenAI. Sipas CEO…

Krijimi i një aplikacioni CRUD me Laravel dhe Vue.js

BlogInnovazione.it Shkurt 27 2023

Në këtë tutorial ne shohim së bashku se si të shkruajmë kodin e një shembulli të aplikacionit CRUD,…

Meta lançon modelin LLaMA, një mjet kërkimi më i fuqishëm se GPT-3 i OpenAI

Ercole Palmeri Shkurt 25 2023

Meta së fundmi lëshoi ​​​​një gjenerator të ri të gjuhës AI të quajtur LLaMA, duke konfirmuar rolin…

Google Photos prezanton "gomën magjike" në pajisjet jo-Pixel

BlogInnovazione.it Shkurt 24 2023

Google ka prezantuar mjetin e tij popullor të modifikimit të fotografive me AI, Magic Eraser,…

Si të përdorni Spotify DJ, DJ i ri me inteligjencë artificiale

BlogInnovazione.it Shkurt 23 2023

Spotify prezanton një veçori të re DJ të mundësuar nga inteligjenca artificiale, e cila kuron dhe komenton një…

Çfarë është Crowdsourcing, avantazhet dhe disavantazhet

Ercole Palmeri Shkurt 23 2023

Fjala crowdsourcing vjen nga bashkimi i fjalëve "turmë" dhe outsourcing. Ajo mund të shihet si…

Si të përdorni Laravel me Vue.js 3

Ercole Palmeri Shkurt 20 2023

Vue.js është një nga kornizat më të përdorura JavaScript për krijimin e ndërfaqeve në internet dhe…

Si të instaloni ChatGPT në nivel lokal në kompjuterin tuaj

Ercole Palmeri Shkurt 19 2023

Ne mund të instalojmë ChatGPT në kompjuterin tonë dhe në këtë artikull do të shohim së bashku se si…

Si të përdorni Bing AI të re me ChatGPT dhe çfarë mund të bëni

BlogInnovazione.it Shkurt 17 2023

Microsoft ka lëshuar versionin e ri të motorit të tij të kërkimit Bing AI. Në…

Ushtrime PHP me zgjidhje të kursit të trajnimit bazë PHP

BlogInnovazione.it Shkurt 15 2023

Lista e ushtrimeve PHP me zgjidhje për kursin bazë të trajnimit PHP. Numërimi i ushtrimit…

Ushtrime JavaScript me zgjidhje për kursin e trajnimit bazë JavaScript

BlogInnovazione.it Shkurt 15 2023

Lista e ushtrimeve java script me zgjidhje për kursin e trajnimit Java Basic. Numërimi…

Si funksionon Laravel Middleware

Ercole Palmeri Shkurt 13 2023

Laravel middleware është një shtresë e ndërmjetme aplikacioni që ndërhyn midis kërkesës së përdoruesit…

Brilliant Idea Altilia: Platforma e Automatizimit Inteligjent

Ercole Palmeri Shkurt 13 2023

Platforma inteligjente e automatizimit e aftë për të automatizuar përpunimin e dokumenteve komplekse Platforma Altilia,…

GitHub çfarë është dhe si ta përdorim atë

Ercole Palmeri Shkurt 12 2023

GitHub është një softuer i përdorur gjerësisht nga ekipet e zhvillimit të softuerit, për kontrollin e…

Çfarë është Google Bard, inteligjenca artificiale kundër ChatGPT

BlogInnovazione.it Shkurt 8 2023

Google Bard është një chatbot në internet i fuqizuar nga AI. Shërbimi përdor informacionin e mbledhur…

Coinnect prezanton Raportin Global të Ransomware Intelligence 2023

BlogInnovazione.it Shkurt 8 2023

Ransomware Intelligence Global Report 2023, një përmbledhje gjithëpërfshirëse e sulmeve ransomware të regjistruara nga organizatat globale…

Çfarë është menaxhimi i cilësisë i bazuar në rrezik

BlogInnovazione.it Shkurt 7 2023

Menaxhimi i cilësisë së bazuar në rrezik është një metodologji e bazuar në konceptin e identifikimit…

Hapësirat e emrave Laravel: çfarë janë dhe si funksionojnë

Ercole Palmeri Shkurt 6 2023

Hapësirat e emrave në Laravel përcaktohen si një klasë elementësh, ku çdo element…

Çfarë është pip, çfarë do të thotë dhe si funksionon?

Ercole Palmeri Shkurt 3 2023

PIP është një akronim, i cili qëndron për instaluesin e paketës për Python. pip është një mjet…

Veprimet e moduleve FORM: POST dhe GET

Ercole Palmeri Janar 30 2023

Atributi i metodës në element specifikon se si dërgohen të dhënat në server. Metodat HTTP deklarojnë…

Laravel: Çfarë janë Laravel Views

Ercole Palmeri Janar 30 2023

Në kornizën MVC, shkronja "V" qëndron për Views, dhe në këtë artikull do të shohim se si të përdorim pamjet…

JQuery, si mund të implementojmë efekte dinamike me JQuery

Ercole Palmeri Janar 28 2023

Me JQuery mund të krijoni efekte dinamike, animacione dhe fade duke vepruar në elementet e një faqeje…

Çfarë është një aplikacion me një faqe dhe çfarë është Vue.js

Ercole Palmeri Janar 23 2023

Vue.js është një kornizë progresive dhe me burim të hapur JavaScript, e përdorur për të zhvilluar ndërfaqet e përdoruesve në ueb…

Laravel: hyrje në drejtimin e laravel

Ercole Palmeri Janar 23 2023

Rutimi në Laravel i lejon përdoruesit të drejtojnë të gjitha kërkesat e aplikacionit te kontrolluesi…

Receta algoritmike për apokalipsin

Gianfranco Fedele Janar 23 2023

“Gjithmonë ka pasur fantazma në makina. Segmentet e kodit të rastësishëm po grumbullohen…

JQuery, çfarë është dhe çfarë mund të bëjmë me bibliotekën JavaScript

Ercole Palmeri Janar 22 2023

jQuery është një bibliotekë e shpejtë, e lehtë dhe e pasur me veçori JavaScript e bazuar në "shkruaj rreth…

Çfarë është Testimi i Softuerit, çfarë do të thotë të testosh softuerin

Ercole Palmeri Janar 20 2023

Testimi i softuerit është një grup procesesh që synojnë hetimin, vlerësimin dhe konstatimin…

Çfarë është programimi ekstrem (XP)?, në cilat vlera bazohet, parime dhe praktika

Ercole Palmeri Janar 19 2023

Jeni të njohur me programimin, por programimi ekstrem (shkurt XP) është ende pak…

Tendencat e tregtisë elektronike për vitin 2023, çfarë mund të presim në vitin aktual nga bota e tregtisë online

BlogInnovazione.it Janar 18 2023

Ne analizuam sektorin e tregtisë elektronike, duke u përpjekur të kuptojmë se cilat do të jenë tendencat kryesore në vitin 2023,…

Ideja e shkëlqyer DigiMarkAI: Gjeneroni postime në mediat sociale përmes inteligjencës artificiale

Ercole Palmeri Janar 18 2023

DigiMarkAI është një sistem inovativ, një ide e shkëlqyer, e aftë për t'ju ndihmuar të publikoni përmbajtje…

Çfarë është Composer për PHP, veçoritë dhe si ta përdorim atë

Ercole Palmeri Janar 17 2023

Kompozitori është një mjet i menaxhimit të varësisë me burim të hapur për PHP, i krijuar kryesisht për…

Çfarë është Laravel, si funksionon dhe arkitektura bazë për krijimin e aplikacioneve WEB

Ercole Palmeri Janar 16 2023

Laravel është një kornizë ueb e bazuar në PHP për ndërtimin e aplikacioneve në ueb të…

Çfarë është Network Marketing, çfarë është MLM, Modele Biznesi

Ercole Palmeri Janar 16 2023

Marketingu në rrjet, i njohur gjithashtu si Marketingu me shumë nivele (MLM), është një model biznesi në…

Në një botë të fragmentuar, është teknologjia ajo që na bashkon

Ercole Palmeri Janar 14 2023

Globalizimi i ka bërë zinxhirët e furnizimit, fjalë për fjalë zinxhirët e furnizimit, më komplekse dhe rrjedhimisht…

Politecnico di Milano përgatit makinën për garën e vozitjes autonome dhe fiton

BlogInnovazione.it Janar 12 2023

Në CES në Las Vegas POLIMOVE fiton për herë të dytë dhe gjithashtu vendos një…

Gara e Oqeanit për të mbledhur më shumë të dhëna mjedisore se çdo ngjarje tjetër sportive në botë

Ercole Palmeri Janar 12 2023

Regatta rreth botës do të masë ndotjen mikroplastike, do të mbledhë informacion mbi ndikimin e ndryshimeve klimatike…

ChatGPT inteligjenca artificiale që mund të bëjë një ndryshim

Ercole Palmeri Janar 10 2023

Inteligjenca artificiale po kthen gjithçka përmbys, ChatGPT mund të bëjë një ndryshim, madje edhe për kompanitë trilionë dollarëshe…

Mbuloni kutinë e mbeturinave me një dizajn modern

Ercole Palmeri Janar 4 2023

Cove është një pjellë mace inovative e krijuar nga dizajnerë macesh, inxhinierë dhe bihevioristë, një…

Robotaksi i Waymo funksionon duke çuar pasagjerët në aeroportin Phoenix

Ercole Palmeri Janar 3 2023

Robotaksi i Waymo është gati për të transportuar pasagjerë drejt dhe nga aeroporti i…

Teknologjia VLC, komunikimi i shpejtë është i mundur

Ercole Palmeri Dhjetor 22 2022

Teknologjia VLC, d.m.th. komunikimi me dritën e dukshme (VLC), konsiston në transmetimin e të dhënave duke përdorur dritën.…

Çfarë nënkuptohet me Internet of Behavior, a do të jetë IoB e ardhmja?

Ercole Palmeri Dhjetor 22 2022

IoB (Interneti i Sjelljes) mund të konsiderohet si një pasojë e natyrshme e IoT. IoT (Interneti i…

Çfarë do të thotë DCIM dhe çfarë është një DCIM

Ercole Palmeri Dhjetor 22 2022

DCIM do të thotë "Menaxhimi i infrastrukturës së qendrës së të dhënave", me fjalë të tjera "Menaxhimi i infrastrukturës së qendrës së të dhënave". Të…

Siguria kibernetike: 3 tendencat kryesore të sigurisë kibernetike "jo-teknike" për vitin 2023

Ercole Palmeri Dhjetor 21 2022

Siguria kibernetike nuk ka të bëjë vetëm me teknologjinë. Aspektet jo-teknike, të tilla si trajtimi…

Robotët e kafshëve organike për bujqësi më të qëndrueshme: BABots

Ercole Palmeri Dhjetor 20 2022

Projekti "Babots" bazohet tërësisht në teknologji inovative, robot-kafshë biologjike me aplikacione që kanë të bëjnë me…

Puna hibride: çfarë është puna hibride?

Ercole Palmeri Dhjetor 18 2022

Puna hibride vjen nga përzierja midis punës në distancë dhe punës ballë për ballë. Po…

Kampusi Peroni për tranzicionin ekologjik të agro-ushqimore

Ercole Palmeri Dhjetor 14 2022

Campus Peroni ka propozuar një model të ri ekosistemik në tre faza: gjurmueshmëria, përmes teknologjisë…

Cili është formati vektorial i imazheve dhe për çfarë shërben?

Ercole Palmeri Dhjetor 12 2022

Nëse keni punuar ndonjëherë me imazhe, do të keni hasur në kërkesën…

DY REKRUTIM TË REJA DHE NJË ÇMIMI KOMBËTAR: Është çelësi për Inovacionin

Ercole Palmeri Dhjetor 12 2022

Unioncamere shpërblen projektin e bashkëpunimit midis kompanisë dhe ITS Aerospace Fondazione Meccatronica Piemonte The…

konfirmohet ndër kompanitë kryesore në Indekset e Qëndrueshmërisë Dow Jones

Ercole Palmeri Dhjetor 11 2022

i konfirmuar për të trembëdhjetën vit radhazi në Indekset e Qëndrueshmërisë Dow Jones (DJSI) të…

Java e Modës Metaverse rikthehet në pranverë 2023 për të shfaqur përparimet në modën dixhitale dhe ndërveprueshmërinë

Ercole Palmeri Dhjetor 8 2022

Revolucioni i web3 vazhdon vitin e ardhshëm me eksplorimin vjetor se si do të duket moda…

Aplikacioni i dërgesave Veneto regjistron +110% në vitin 2022, duke tejkaluar 2 milionë euro xhiro me 30.000 porosi

Ercole Palmeri Dhjetor 7 2022

Ale Fresh Market, aplikacioni i shpërndarjes së produkteve të freskëta i themeluar në vitin 2020 nga Alessandro Andretta,…

SIFI SHPALL LINJEN E EPICOLIN, MBËSHTETJE TË PLOTË NË TRAJTIMIN E GLAUKOMËS

Ercole Palmeri Dhjetor 7 2022

SIFI, një kompani farmaceutike lider në zhvillimin e zgjidhjeve inovative për trajtimin e sëmundjeve të syrit,…

Sulmi kibernetik: çfarë është, si funksionon, objektivi dhe si ta parandaloni atë: shembull i përhapjes së malware

Ercole Palmeri Korrik 20 2022

Një sulm kibernetik malware mund të përkufizohet si një aktivitet armiqësor kundër një sistemi,…

Sulmi kibernetik: çfarë është, si funksionon, objektivi i tij dhe si mund të parandalohet

Ercole Palmeri 25 Maj 2022

Një sulm kibernetik mund të përkufizohet si një aktivitet armiqësor kundër një sistemi, një ...

5 llojet e lidershipit: karakteristikat për menaxhimin e lidershipit

Ercole Palmeri 22 Maj 2017

Tema e Lidershipit është shumë e gjerë dhe komplekse, aq sa nuk ka asnjë përkufizim…

Çfarë është Inovacioni i Korporatës: disa ide për ta zbatuar atë më mirë

Ercole Palmeri 27 Prill 2017

Flitet shumë për inovacionin e korporatës, dhe zakonisht termi i referohet gjithçkaje që…

Falcon 40B, modeli i parë i renditur në botë i Institutit të Inovacionit të Teknologjisë në Emiratet e Bashkuara Arabe AI, tani është pa honorare

Bizneswire Qershor 1 2023

Falcon 40B, modeli prestigjioz i madh i inteligjencës artificiale me burim të hapur i Institutit të Inovacionit të Teknologjisë…

Kompanitë e mediave dhe argëtimit grumbullohen në re, por përmendin koston për API-të dhe sigurinë kibernetike si shqetësimin kryesor

Bizneswire 26 Maj 2023

Rezultatet e Wasabi Cloud Storage Index 2023 Përdorimi i resë publike…

Proptech: Revolucioni dixhital në industrinë e pasurive të paluajtshme në "Ne bëjmë të ardhmen"

31 Maj 2023

Python dhe metoda të avancuara, funksione dunder për programim më të mirë

27 Maj 2023

Analiza e tekstit duke përdorur chatGPT

16 Maj 2023

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk, Neuralink, po përgatitet të testojë pajisjet te njerëzit

7 Maj 2023

Individualistët dhe transhumanët

6 Maj 2023

Rregullat e OpenAI dhe BE për mbrojtjen e të dhënave, pas Italisë do të vijnë më shumë kufizime

5 Maj 2023

Si do të ndryshojë inteligjenca artificiale industrinë e muzikës

4 Maj 2023

Vinjetat elektronike rrugore në Republikën Çeke

4 Maj 2023

Geoffrey Hinton "Kumbari i Inteligjencës Artificiale" jep dorëheqjen nga Google dhe flet për rreziqet e teknologjisë

2 Maj 2023

Inteligjenca Artificiale në shërbim të arkitekturës: Zaha Hadid Architects

1 Maj 2023

Sber rus lëshon Gigachat, rivalin e ChatGPT

28 Prill 2023

Brilliant Idea Aerobotics: Drone inovative për vjeljen e frutave direkt nga pemët

28 Prill 2023

Laravel Web Security: Çfarë është Falsifikimi i Kërkesave Ndër-Site (CSRF)?

26 Prill 2023

Google nis projektin "Magi" për të zhvilluar një motor kërkimi të bazuar në inteligjencën artificiale

25 Prill 2023

Italia është vendi i parë perëndimor që bllokon ChatGPT. Le të shohim se çfarë po bëjnë vendet e tjera

24 Prill 2023

Projekti Neom, dizajni dhe arkitektura inovative

23 Prill 2023

Etikë e dobët dhe moral artificial

21 Prill 2023

Qasje inovative për vlerësimin e të ushqyerit, parandalon dhe përmirëson shëndetin

21 Prill 2023

WMF është përsëri i pranishëm: edicioni i 9-të i Festivalit më të madh të Inovacionit do të mbahet në Palacongressi në Rimini më 15, 16 dhe 17 korrik.

17 Prill 2023

ADN gjithë-italiane për esenë e parë socio-politike të shkruar nga Inteligjenca Artificiale

17 Prill 2023

Çfarë janë sesionet në Laravel, konfigurimi dhe përdorimi me shembuj

17 Prill 2023

Rregullimi i AI: 3 ekspertë shpjegojnë pse është e vështirë për t'u bërë dhe e rëndësishme për të bërë mirë

15 Prill 2023

LUNA ROSSA PRADA PIRELLI DHE OGYRE BASHKË ME NJË QËLLIM TË RI: TË MBLEDHIN 16 TON MBETJE DETARE DERI FUND TË 2024

13 Prill 2023

ChaosGPT çfarë është, si lindi dhe kërcënimet e mundshme

12 Prill 2023

Tregu i të dhënave të mëdha dhe analitikës po rritet përsëri | MongoDB, Azure, Splunk

12 Prill 2023

Sakuu përdor printimin 3D për të prodhuar bateri automobilistike plotësisht funksionale dhe me performancë të lartë

11 Prill 2023

Çfarë është Laravel Eloquent, si ta përdorim atë, tutorial me shembuj

10 Prill 2023

Ticketmaster miraton teknologjinë Web3 me prezantimin e biletave Avenged Sevenfold NFT

8 Prill 2023

Google Flights: Google tani do t'ju garantojë disa çmime fluturimi dhe do t'ju rimbursojë nëse e bëjnë gabim

6 Prill 2023

Privatësia në WEB3: eksplorimi teknik dhe jo teknik i privatësisë në WEB3

5 Prill 2023

Raporti i Indeksit AI, HAI publikoi raportin e Inteligjencës Artificiale

4 Prill 2023

Cilat janë komponentët e Laravel dhe si t'i përdorni ato

3 Prill 2023

Roli i shenjave të AI në të ardhmen e metaversit

3 Prill 2023

Italia ka bllokuar ChatGPT. A mund të jetë SHBA e ardhmja?

2 Prill 2023

Alexa e Amazon: Inovacioni dhe Strategjia e Oqeanit Blu

2 Prill 2023

Udhëzues hap pas hapi për lokalizimin e Laravel, tutorial me shembuj

March 27 2023

Inovacioni dhe rritja në tregun e tranzicionit të energjisë, detaje mbi nxitësit e rritjes

March 27 2023

Projekt inovativ në Arabinë Saudite, rrokaqiell gjigant në formë kubi në qendër të Riadit

March 26 2023

Brilliant Idea LINK: këpucët e para të rrokullisura dhe mbathjet më të mira për jetën urbane

March 24 2023

Statistikat e chatbot-it të ChatGPT në 2023

March 23 2023

Peroni Nastro Azzurro 0.0% u zgjodh Produkti i Vitit 2023 në kategorinë zero alkool

March 23 2023

Konsumi i energjisë në Formula 1: e kundërta e medaljes

March 21 2023

Teknikat më të njohura të thyerjes së fjalëkalimeve - mësoni se si të mbroni privatësinë tuaj

March 21 2023

Çfarë është Inteligjenca Artificiale (AI)?

March 20 2023

Mbjellësi i bazës së të dhënave Laravel

March 20 2023

Inovacioni në biometrikë dhe perceptimi i sektorit të pagesave

March 19 2023

GPT-4 ka ardhur! Le të analizojmë së bashku veçoritë e reja

March 19 2023

Çfarë është Jailbreaking, çfarë është chatGPT jailbreaking dhe si ta bëjmë atë

March 17 2023

Lëvizja e parave dixhitale në një botë dixhitale

March 16 2023

Ligjvënësit amerikanë synojnë TikTok dhe kompani të tjera të teknologjisë në projektligjin e ri

March 15 2023

Bing i Microsoft prezanton një veçori të re të chatbot-it me AI

March 14 2023

Vue dhe Laravel: krijoni një aplikacion me një faqe

March 13 2023

GPT 4 do të dalë këtë javë – CTO i Microsoft Germany zbuloi disa detaje

March 13 2023

Si të përdorni ChatGPT-3.5 Turbo në pajisjet Apple iPhone IOS

March 9 2023

Axhenda e OKB-së 2030: Studim novator se si të parashikohen krizat ushqimore

March 8 2023

Ofruesit e shërbimeve në Laravel: çfarë janë ata dhe si të përdorin Ofruesit e Shërbimeve në Laravel

March 6 2023

Inovacionet e tregut: Bateritë në gjendje të ngurtë

March 6 2023

Si të përdorni ChatGPT-3.5 Turbo në pajisjet Android

March 5 2023

ChatGPT dhe alternativat më të mira të AI për biznesin

March 4 2023

Microsoft zbuloi një model të AI që njeh përmbajtjen e imazhit dhe rregullon problemet vizuale

March 2 2023

Snapchat po lëshon chatbotin e tij të AI-së me fuqi ChatGPT

Shkurt 28 2023

Krijimi i një aplikacioni CRUD me Laravel dhe Vue.js

Shkurt 27 2023

Meta lançon modelin LLaMA, një mjet kërkimi më i fuqishëm se GPT-3 i OpenAI

Shkurt 25 2023

Google Photos prezanton "gomën magjike" në pajisjet jo-Pixel

Shkurt 24 2023

Si të përdorni Spotify DJ, DJ i ri me inteligjencë artificiale

Shkurt 23 2023

Çfarë është Crowdsourcing, avantazhet dhe disavantazhet

Shkurt 23 2023

Si të përdorni Laravel me Vue.js 3

Shkurt 20 2023

Si të instaloni ChatGPT në nivel lokal në kompjuterin tuaj

Shkurt 19 2023

Si të përdorni Bing AI të re me ChatGPT dhe çfarë mund të bëni

Shkurt 17 2023

Ushtrime PHP me zgjidhje të kursit të trajnimit bazë PHP

Shkurt 15 2023

Ushtrime JavaScript me zgjidhje për kursin e trajnimit bazë JavaScript

Shkurt 15 2023

Si funksionon Laravel Middleware

Shkurt 13 2023

Brilliant Idea Altilia: Platforma e Automatizimit Inteligjent

Shkurt 13 2023

GitHub çfarë është dhe si ta përdorim atë

Shkurt 12 2023

Çfarë është Google Bard, inteligjenca artificiale kundër ChatGPT

Shkurt 8 2023

Coinnect prezanton Raportin Global të Ransomware Intelligence 2023

Shkurt 8 2023

Çfarë është menaxhimi i cilësisë i bazuar në rrezik

Shkurt 7 2023

Hapësirat e emrave Laravel: çfarë janë dhe si funksionojnë

Shkurt 6 2023

Çfarë është pip, çfarë do të thotë dhe si funksionon?

Shkurt 3 2023

Veprimet e moduleve FORM: POST dhe GET

Janar 30 2023

Laravel: Çfarë janë Laravel Views

Janar 30 2023

JQuery, si mund të implementojmë efekte dinamike me JQuery

Janar 28 2023

Çfarë është një aplikacion me një faqe dhe çfarë është Vue.js

Janar 23 2023

Laravel: hyrje në drejtimin e laravel

Janar 23 2023

Receta algoritmike për apokalipsin

Janar 23 2023

JQuery, çfarë është dhe çfarë mund të bëjmë me bibliotekën JavaScript

Janar 22 2023

Çfarë është Testimi i Softuerit, çfarë do të thotë të testosh softuerin

Janar 20 2023

Çfarë është programimi ekstrem (XP)?, në cilat vlera bazohet, parime dhe praktika

Janar 19 2023

Tendencat e tregtisë elektronike për vitin 2023, çfarë mund të presim në vitin aktual nga bota e tregtisë online

Janar 18 2023

Ideja e shkëlqyer DigiMarkAI: Gjeneroni postime në mediat sociale përmes inteligjencës artificiale

Janar 18 2023

Çfarë është Composer për PHP, veçoritë dhe si ta përdorim atë

Janar 17 2023

Çfarë është Laravel, si funksionon dhe arkitektura bazë për krijimin e aplikacioneve WEB

Janar 16 2023

Çfarë është Network Marketing, çfarë është MLM, Modele Biznesi

Janar 16 2023

Në një botë të fragmentuar, është teknologjia ajo që na bashkon

Janar 14 2023

Politecnico di Milano përgatit makinën për garën e vozitjes autonome dhe fiton

Janar 12 2023

Gara e Oqeanit për të mbledhur më shumë të dhëna mjedisore se çdo ngjarje tjetër sportive në botë

Janar 12 2023

ChatGPT inteligjenca artificiale që mund të bëjë një ndryshim

Janar 10 2023

Mbuloni kutinë e mbeturinave me një dizajn modern

Janar 4 2023

Robotaksi i Waymo funksionon duke çuar pasagjerët në aeroportin Phoenix

Janar 3 2023

Teknologjia VLC, komunikimi i shpejtë është i mundur

Dhjetor 22 2022

Çfarë nënkuptohet me Internet of Behavior, a do të jetë IoB e ardhmja?

Dhjetor 22 2022

Çfarë do të thotë DCIM dhe çfarë është një DCIM

Dhjetor 22 2022

Siguria kibernetike: 3 tendencat kryesore të sigurisë kibernetike "jo-teknike" për vitin 2023

Dhjetor 21 2022

Robotët e kafshëve organike për bujqësi më të qëndrueshme: BABots

Dhjetor 20 2022

Puna hibride: çfarë është puna hibride?

Dhjetor 18 2022

Kampusi Peroni për tranzicionin ekologjik të agro-ushqimore

Dhjetor 14 2022

Cili është formati vektorial i imazheve dhe për çfarë shërben?

Dhjetor 12 2022

DY REKRUTIM TË REJA DHE NJË ÇMIMI KOMBËTAR: Është çelësi për Inovacionin

Dhjetor 12 2022

konfirmohet ndër kompanitë kryesore në Indekset e Qëndrueshmërisë Dow Jones

Dhjetor 11 2022

Java e Modës Metaverse rikthehet në pranverë 2023 për të shfaqur përparimet në modën dixhitale dhe ndërveprueshmërinë

Dhjetor 8 2022

Aplikacioni i dërgesave Veneto regjistron +110% në vitin 2022, duke tejkaluar 2 milionë euro xhiro me 30.000 porosi

Dhjetor 7 2022

SIFI SHPALL LINJEN E EPICOLIN, MBËSHTETJE TË PLOTË NË TRAJTIMIN E GLAUKOMËS

Dhjetor 7 2022

Sulmi kibernetik: çfarë është, si funksionon, objektivi dhe si ta parandaloni atë: shembull i përhapjes së malware

Korrik 20 2022

Sulmi kibernetik: çfarë është, si funksionon, objektivi i tij dhe si mund të parandalohet

25 Maj 2022

5 llojet e lidershipit: karakteristikat për menaxhimin e lidershipit

22 Maj 2017

Çfarë është Inovacioni i Korporatës: disa ide për ta zbatuar atë më mirë

27 Prill 2017

Kompanitë e mediave dhe argëtimit grumbullohen në re, por përmendin koston për API-të dhe sigurinë kibernetike si shqetësimin kryesor

26 Maj 2023

Boomi thyen automatizimin dhe integrimin e industrisë me Boomi AI

20 Maj 2023
Inteligjenca artificiale

Analiza e tekstit duke përdorur chatGPT

Ercole Palmeri 16 Maj 2023

Analiza e tekstit, ose nxjerrja e tekstit, është një teknikë themelore për nxjerrjen e informacionit të vlefshëm nga…

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk, Neuralink, po përgatitet të testojë pajisjet te njerëzit

BlogInnovazione.it 7 Maj 2023

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk Neuralink është e etur për të testuar…

Individualistët dhe transhumanët

Gianfranco Fedele 6 Maj 2023

“Unë jam rojtari i varreve të akullit, ku prehen eshtrat e atyre që…

Rregullat e OpenAI dhe BE për mbrojtjen e të dhënave, pas Italisë do të vijnë më shumë kufizime

Ercole Palmeri 5 Maj 2023

OpenAI arriti t'i përgjigjet pozitivisht autoriteteve italiane të të dhënave dhe të heqë ndalimin efektiv…

Shiko me shume...
MOS MOS

Proptech: Revolucioni dixhital në industrinë e pasurive të paluajtshme në "Ne bëjmë të ardhmen"

BlogInnovazione.it 31 Maj 2023

Nga data 15 deri më 17 qershor, Panairi Ndërkombëtar i Certifikuar i WMF, do të ofrojë mundësinë për të hyrë në…

Python dhe metoda të avancuara, funksione dunder për programim më të mirë

Ercole Palmeri 27 Maj 2023

Python është një gjuhë programimi fantastike, dhe siç zbuloi GitHub, është gjithashtu e dyta…

Analiza e tekstit duke përdorur chatGPT

Ercole Palmeri 16 Maj 2023

Analiza e tekstit, ose nxjerrja e tekstit, është një teknikë themelore për nxjerrjen e informacionit të vlefshëm nga…

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk, Neuralink, po përgatitet të testojë pajisjet te njerëzit

BlogInnovazione.it 7 Maj 2023

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk Neuralink është e etur për të testuar…

Individualistët dhe transhumanët

Gianfranco Fedele 6 Maj 2023

“Unë jam rojtari i varreve të akullit, ku prehen eshtrat e atyre që…

Rregullat e OpenAI dhe BE për mbrojtjen e të dhënave, pas Italisë do të vijnë më shumë kufizime

Ercole Palmeri 5 Maj 2023

OpenAI arriti t'i përgjigjet pozitivisht autoriteteve italiane të të dhënave dhe të heqë ndalimin efektiv…

Si do të ndryshojë inteligjenca artificiale industrinë e muzikës

Ercole Palmeri 4 Maj 2023

Ishte një kohë kur kompanitë diskografike kundërshtuan ashpër transmetimin e muzikës.…

Vinjetat elektronike rrugore në Republikën Çeke

BlogInnovazione.it 4 Maj 2023

Komoditeti i udhëtimit për shumë njerëz do të thotë të jeni në gjendje të lëvizni me makinë.…

Geoffrey Hinton "Kumbari i Inteligjencës Artificiale" jep dorëheqjen nga Google dhe flet për rreziqet e teknologjisë

Ercole Palmeri 2 Maj 2023

Hinton kohët e fundit la punën e tij në Google për të folur lirshëm për rreziqet e inteligjencës…

Inteligjenca Artificiale në shërbim të arkitekturës: Zaha Hadid Architects

BlogInnovazione.it 1 Maj 2023

Zaha Hadid Architects zhvillon shumicën e projekteve duke përdorur imazhe të krijuara nga AI, thotë…

Sber rus lëshon Gigachat, rivalin e ChatGPT

Ercole Palmeri 28 Prill 2023

Kompania kryesore e teknologjisë ruse Sber njoftoi të hënën nisjen e Gigachat,…

Brilliant Idea Aerobotics: Drone inovative për vjeljen e frutave direkt nga pemët

BlogInnovazione.it 28 Prill 2023

Kompania izraelite, Tevel Aerobotics Technologies, ka projektuar një robot fluturues autonom (FAR), një dron bujqësor…

Laravel Web Security: Çfarë është Falsifikimi i Kërkesave Ndër-Site (CSRF)?

Ercole Palmeri 26 Prill 2023

Në këtë tutorial të Laravel ne flasim për Sigurinë e Uebit dhe si të sigurojmë një aplikacion në internet…

Google nis projektin "Magi" për të zhvilluar një motor kërkimi të bazuar në inteligjencën artificiale

Ercole Palmeri 25 Prill 2023

Google po punon për një projekt të ri të koduar "Magi" për të ndjekur…

Italia është vendi i parë perëndimor që bllokon ChatGPT. Le të shohim se çfarë po bëjnë vendet e tjera

Ercole Palmeri 24 Prill 2023

Italia është bërë vendi i parë në Perëndim që ndalon ChatGPT për shkelje të supozuara të…

Projekti Neom, dizajni dhe arkitektura inovative

BlogInnovazione.it 23 Prill 2023

Neom është një nga projektet arkitekturore më të mëdha dhe më të diskutueshme. Në këtë artikull do të shohim detajet kryesore…

Etikë e dobët dhe moral artificial

Gianfranco Fedele 21 Prill 2023

"Gerty, ne nuk jemi të programuar, ne jemi njerëz, a e kuptoni këtë?" - marrë nga filmi "Hëna" me regji...

Qasje inovative për vlerësimin e të ushqyerit, parandalon dhe përmirëson shëndetin

BlogInnovazione.it 21 Prill 2023

Përmirësimi i shëndetit të trurit, mbijetesës së kancerit dhe sëmundjes së mëlçisë yndyrore nuk është…

WMF është përsëri i pranishëm: edicioni i 9-të i Festivalit më të madh të Inovacionit do të mbahet në Palacongressi në Rimini më 15, 16 dhe 17 korrik.

BlogInnovazione.it 17 Prill 2023

WMF kthehet në Rimini Palacongressi me një botim në të cilin do të jetë e mundur të marrësh pjesë në…

ADN gjithë-italiane për esenë e parë socio-politike të shkruar nga Inteligjenca Artificiale

BlogInnovazione.it 17 Prill 2023

Vepra e parë letrare, një libër i përpunuar tërësisht nga një sistem Inteligjence Artificiale. Një i mençur…

Çfarë janë sesionet në Laravel, konfigurimi dhe përdorimi me shembuj

Ercole Palmeri 17 Prill 2023

Seancat Laravel ju lejojnë të ruani informacionin dhe ta shkëmbeni atë midis kërkesave në…

Rregullimi i AI: 3 ekspertë shpjegojnë pse është e vështirë për t'u bërë dhe e rëndësishme për të bërë mirë

Ercole Palmeri 15 Prill 2023

Sistemet e reja të fuqishme të AI mund të përforcojnë mashtrimin dhe dezinformimin, duke çuar në…

LUNA ROSSA PRADA PIRELLI DHE OGYRE BASHKË ME NJË QËLLIM TË RI: TË MBLEDHIN 16 TON MBETJE DETARE DERI FUND TË 2024

BlogInnovazione.it 13 Prill 2023

Një projekt i ri i përbashkët nis në prill, i cili përmes arsimit, artit…

ChaosGPT çfarë është, si lindi dhe kërcënimet e mundshme

BlogInnovazione.it 12 Prill 2023

Chaos GPT është një version i modifikuar i Auto-GPT të OpenAI bazuar në modelin e tij të fundit…

Tregu i të dhënave të mëdha dhe analitikës po rritet përsëri | MongoDB, Azure, Splunk

BlogInnovazione.it 12 Prill 2023

HTF MI ka publikuar së fundmi një studim mbi tregun e Big Data dhe analizën e…

Sakuu përdor printimin 3D për të prodhuar bateri automobilistike plotësisht funksionale dhe me performancë të lartë

BlogInnovazione.it 11 Prill 2023

Sakuu Corporation 3D printon bateri automobilistike me performancë të lartë, të përshtatura në mënyrë perfekte…

Çfarë është Laravel Eloquent, si ta përdorim atë, tutorial me shembuj

Ercole Palmeri 10 Prill 2023

Korniza e Laravel PHP përfshin Hartës Relacionale të Objekteve Eloquent (ORM), i cili ofron një...

Ticketmaster miraton teknologjinë Web3 me prezantimin e biletave Avenged Sevenfold NFT

Ercole Palmeri 8 Prill 2023

Ticketmaster, tregu më i madh i biletave në botë, ka ndërmarrë një hap revolucionar në…

Google Flights: Google tani do t'ju garantojë disa çmime fluturimi dhe do t'ju rimbursojë nëse e bëjnë gabim

BlogInnovazione.it 6 Prill 2023

Planifikimi i një pushimi është gjithmonë një përvojë argëtuese dhe emocionuese. Por ndonjëherë, duke përdorur Google për të…

Privatësia në WEB3: eksplorimi teknik dhe jo teknik i privatësisë në WEB3

BlogInnovazione.it 5 Prill 2023

Privatësia në WEB3 është një çështje shumë aktuale. Frymëzuar nga analiza e WEB3.com Ventures,…

Raporti i Indeksit AI, HAI publikoi raportin e Inteligjencës Artificiale

BlogInnovazione.it 4 Prill 2023

Raporti i Indeksit të AI është një iniciativë e pavarur e Institutit Stanford për Inteligjencën Artificiale të Përqendruar në Njeriun (HAI), i udhëhequr…

Cilat janë komponentët e Laravel dhe si t'i përdorni ato

Ercole Palmeri 3 Prill 2023

Komponentët Laravel janë një veçori e avancuar, e cila shtohet nga versioni i shtatë i…

Roli i shenjave të AI në të ardhmen e metaversit

BlogInnovazione.it 3 Prill 2023

Shenjat e AI do të luajnë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në ekonomi. Shenjat e AI do të përdoren për të…

Italia ka bllokuar ChatGPT. A mund të jetë SHBA e ardhmja?

Ercole Palmeri 2 Prill 2023

Vendimi për të bllokuar përkohësisht chatGPT në Itali, duke ftuar openAI të kufizojë përpunimin e…

Alexa e Amazon: Inovacioni dhe Strategjia e Oqeanit Blu

Ercole Palmeri 2 Prill 2023

Alexa është asistenti virtual që të gjithë e njohim, i zhvilluar dhe shpërndarë nga Amazon. Inovacion në…

Udhëzues hap pas hapi për lokalizimin e Laravel, tutorial me shembuj

Ercole Palmeri March 27 2023

Si të lokalizoni një projekt Laravel, si të zhvilloni një projekt në Laravel dhe…

Inovacioni dhe rritja në tregun e tranzicionit të energjisë, detaje mbi nxitësit e rritjes

BlogInnovazione.it March 27 2023

Sipas analizës së përgatitur nga hulumtimi i tregut aleat, tregu i tranzicionit të energjisë duhet të arrijë…

Projekt inovativ në Arabinë Saudite, rrokaqiell gjigant në formë kubi në qendër të Riadit

BlogInnovazione.it March 26 2023

Qeveria e Arabisë Saudite ka njoftuar ndërtimin e një rrokaqiell 400 m të gjatë në formë kubi…

Brilliant Idea LINK: këpucët e para të rrokullisura dhe mbathjet më të mira për jetën urbane

BlogInnovazione.it March 24 2023

Link, këpucët e para me rrokullisje, janë këpucët revolucionare që jeta juaj urbane…

Statistikat e chatbot-it të ChatGPT në 2023

Alexey Begin March 23 2023

Inovacioni ChatGPT chatbot ka intriguar dhe mahnitur të gjithë në botë, me një rritje të interesit…

Peroni Nastro Azzurro 0.0% u zgjodh Produkti i Vitit 2023 në kategorinë zero alkool

BlogInnovazione.it March 23 2023

Në Alcatraz në Milano, më 20 mars 2023, ceremonia e ndarjes së çmimeve të të zgjedhurit të shumëpritur…

Konsumi i energjisë në Formula 1: e kundërta e medaljes

BlogInnovazione.it March 21 2023

Formula 1 është një nga ngjarjet sportive më të njohura dhe emocionuese në botë. Megjithatë,…

Teknikat më të njohura të thyerjes së fjalëkalimeve - mësoni se si të mbroni privatësinë tuaj

BlogInnovazione.it March 21 2023

Për të krijuar një fjalëkalim të fortë, duhet të gjeni diçka që është shumë rezistente ndaj thyerjes së…

Çfarë është Inteligjenca Artificiale (AI)?

Ercole Palmeri March 20 2023

Pyetje e thjeshtë: duke studiuar inovacionin dhe duke folur për inovacionin, shpesh na bëhet kjo pyetje: "Çfarë është…

Mbjellësi i bazës së të dhënave Laravel

Ercole Palmeri March 20 2023

Laravel prezanton sederët për krijimin e të dhënave të provës, të dobishme për verifikimin e projektit,…

Inovacioni në biometrikë dhe perceptimi i sektorit të pagesave

Giuseppe Minervino March 19 2023

...Analizën e vazhdueshme të imazhit nga një aparat fotografik, sistemi është në gjendje të verifikojë, mbi bazën…

GPT-4 ka ardhur! Le të analizojmë së bashku veçoritë e reja

Ercole Palmeri March 19 2023

OpenAI ka njoftuar se modeli më i fuqishëm i gjuhës në dispozicion gpt4 do të shpërndahet në…

Çfarë është Jailbreaking, çfarë është chatGPT jailbreaking dhe si ta bëjmë atë

Ercole Palmeri March 17 2023

Jailbreaking është një praktikë që ju lejon të zhbllokoni potencialin e plotë të sistemeve për…

Lëvizja e parave dixhitale në një botë dixhitale

Giuseppe Minervino March 16 2023

Siguria në lëvizjen e parave dixhitale është thelbësore për zgjerimin e pagesave të para dixhitale. PËR…

Ligjvënësit amerikanë synojnë TikTok dhe kompani të tjera të teknologjisë në projektligjin e ri

Ercole Palmeri March 15 2023

Ligjvënësit amerikanë po synojnë edhe një herë TikTok, me veprime që synojnë…

Bing i Microsoft prezanton një veçori të re të chatbot-it me AI

Ercole Palmeri March 14 2023

Bing i Microsoft ka shtuar një veçori të re chatbot që përdor inteligjencën artificiale për të…

Vue dhe Laravel: krijoni një aplikacion me një faqe

Ercole Palmeri March 13 2023

Laravel është një nga kornizat më të njohura PHP të përdorura nga zhvilluesit, le të shohim sot se si ta bëjmë atë…

GPT 4 do të dalë këtë javë – CTO i Microsoft Germany zbuloi disa detaje

BlogInnovazione.it March 13 2023

GPT 4.0 do të dalë këtë javë dhe disa informacione rreth tij janë zbuluar. CTO…

Si të përdorni ChatGPT-3.5 Turbo në pajisjet Apple iPhone IOS

BlogInnovazione.it March 9 2023

Disa ditë më parë, 1 Mars 2023, OpenAI njoftoi lëshimin e ChatGPT-3.5 Turbo…

Axhenda e OKB-së 2030: Studim novator se si të parashikohen krizat ushqimore

BlogInnovazione.it March 8 2023

Një studim i Universitetit të Nju Jorkut ka treguar se duke parashikuar epidemitë e krizave…

Ofruesit e shërbimeve në Laravel: çfarë janë ata dhe si të përdorin Ofruesit e Shërbimeve në Laravel

Ercole Palmeri March 6 2023

Ofruesit e shërbimeve Laravel janë vendi qendror ku lëshohet aplikacioni. Domethënë,…

Inovacionet e tregut: Bateritë në gjendje të ngurtë

BlogInnovazione.it March 6 2023

Bumi i automjeteve elektrike me bateri (BEV) është rezultat i idealeve të promovuara nga…

Si të përdorni ChatGPT-3.5 Turbo në pajisjet Android

BlogInnovazione.it March 5 2023

Disa ditë më parë, 1 Mars 2023, OpenAI njoftoi lëshimin e ChatGPT-3.5 Turbo…

ChatGPT dhe alternativat më të mira të AI për biznesin

Ercole Palmeri March 4 2023

Përdorimi i Inteligjencës Artificiale (AI) për të mbështetur bizneset po bëhet gjithnjë e më popullor. Inovacioni teknologjik,…

Microsoft zbuloi një model të AI që njeh përmbajtjen e imazhit dhe rregullon problemet vizuale

BlogInnovazione.it March 2 2023

Modeli i ri i AI Kosmos-1 është një Model Multimodal Large Language (MLLM), i aftë…

Snapchat po lëshon chatbotin e tij të AI-së me fuqi ChatGPT

BlogInnovazione.it Shkurt 28 2023

Snapchat po prezanton një chatbot të mundësuar nga versioni më i fundit i ChatGPT i OpenAI. Sipas CEO…

Krijimi i një aplikacioni CRUD me Laravel dhe Vue.js

BlogInnovazione.it Shkurt 27 2023

Në këtë tutorial ne shohim së bashku se si të shkruajmë kodin e një shembulli të aplikacionit CRUD,…

Meta lançon modelin LLaMA, një mjet kërkimi më i fuqishëm se GPT-3 i OpenAI

Ercole Palmeri Shkurt 25 2023

Meta së fundmi lëshoi ​​​​një gjenerator të ri të gjuhës AI të quajtur LLaMA, duke konfirmuar rolin…

Google Photos prezanton "gomën magjike" në pajisjet jo-Pixel

BlogInnovazione.it Shkurt 24 2023

Google ka prezantuar mjetin e tij popullor të modifikimit të fotografive me AI, Magic Eraser,…

Si të përdorni Spotify DJ, DJ i ri me inteligjencë artificiale

BlogInnovazione.it Shkurt 23 2023

Spotify prezanton një veçori të re DJ të mundësuar nga inteligjenca artificiale, e cila kuron dhe komenton një…

Çfarë është Crowdsourcing, avantazhet dhe disavantazhet

Ercole Palmeri Shkurt 23 2023

Fjala crowdsourcing vjen nga bashkimi i fjalëve "turmë" dhe outsourcing. Ajo mund të shihet si…

Si të përdorni Laravel me Vue.js 3

Ercole Palmeri Shkurt 20 2023

Vue.js është një nga kornizat më të përdorura JavaScript për krijimin e ndërfaqeve në internet dhe…

Si të instaloni ChatGPT në nivel lokal në kompjuterin tuaj

Ercole Palmeri Shkurt 19 2023

Ne mund të instalojmë ChatGPT në kompjuterin tonë dhe në këtë artikull do të shohim së bashku se si…

Si të përdorni Bing AI të re me ChatGPT dhe çfarë mund të bëni

BlogInnovazione.it Shkurt 17 2023

Microsoft ka lëshuar versionin e ri të motorit të tij të kërkimit Bing AI. Në…

Ushtrime PHP me zgjidhje të kursit të trajnimit bazë PHP

BlogInnovazione.it Shkurt 15 2023

Lista e ushtrimeve PHP me zgjidhje për kursin bazë të trajnimit PHP. Numërimi i ushtrimit…

Ushtrime JavaScript me zgjidhje për kursin e trajnimit bazë JavaScript

BlogInnovazione.it Shkurt 15 2023

Lista e ushtrimeve java script me zgjidhje për kursin e trajnimit Java Basic. Numërimi…

Si funksionon Laravel Middleware

Ercole Palmeri Shkurt 13 2023

Laravel middleware është një shtresë e ndërmjetme aplikacioni që ndërhyn midis kërkesës së përdoruesit…

Brilliant Idea Altilia: Platforma e Automatizimit Inteligjent

Ercole Palmeri Shkurt 13 2023

Platforma inteligjente e automatizimit e aftë për të automatizuar përpunimin e dokumenteve komplekse Platforma Altilia,…

GitHub çfarë është dhe si ta përdorim atë

Ercole Palmeri Shkurt 12 2023

GitHub është një softuer i përdorur gjerësisht nga ekipet e zhvillimit të softuerit, për kontrollin e…

Çfarë është Google Bard, inteligjenca artificiale kundër ChatGPT

BlogInnovazione.it Shkurt 8 2023

Google Bard është një chatbot në internet i fuqizuar nga AI. Shërbimi përdor informacionin e mbledhur…

Coinnect prezanton Raportin Global të Ransomware Intelligence 2023

BlogInnovazione.it Shkurt 8 2023

Ransomware Intelligence Global Report 2023, një përmbledhje gjithëpërfshirëse e sulmeve ransomware të regjistruara nga organizatat globale…

Çfarë është menaxhimi i cilësisë i bazuar në rrezik

BlogInnovazione.it Shkurt 7 2023

Menaxhimi i cilësisë së bazuar në rrezik është një metodologji e bazuar në konceptin e identifikimit…

Hapësirat e emrave Laravel: çfarë janë dhe si funksionojnë

Ercole Palmeri Shkurt 6 2023

Hapësirat e emrave në Laravel përcaktohen si një klasë elementësh, ku çdo element…

Çfarë është pip, çfarë do të thotë dhe si funksionon?

Ercole Palmeri Shkurt 3 2023

PIP është një akronim, i cili qëndron për instaluesin e paketës për Python. pip është një mjet…

Veprimet e moduleve FORM: POST dhe GET

Ercole Palmeri Janar 30 2023

Atributi i metodës në element specifikon se si dërgohen të dhënat në server. Metodat HTTP deklarojnë…

Laravel: Çfarë janë Laravel Views

Ercole Palmeri Janar 30 2023

Në kornizën MVC, shkronja "V" qëndron për Views, dhe në këtë artikull do të shohim se si të përdorim pamjet…

JQuery, si mund të implementojmë efekte dinamike me JQuery

Ercole Palmeri Janar 28 2023

Me JQuery mund të krijoni efekte dinamike, animacione dhe fade duke vepruar në elementet e një faqeje…

Çfarë është një aplikacion me një faqe dhe çfarë është Vue.js

Ercole Palmeri Janar 23 2023

Vue.js është një kornizë progresive dhe me burim të hapur JavaScript, e përdorur për të zhvilluar ndërfaqet e përdoruesve në ueb…

Laravel: hyrje në drejtimin e laravel

Ercole Palmeri Janar 23 2023

Rutimi në Laravel i lejon përdoruesit të drejtojnë të gjitha kërkesat e aplikacionit te kontrolluesi…

Receta algoritmike për apokalipsin

Gianfranco Fedele Janar 23 2023

“Gjithmonë ka pasur fantazma në makina. Segmentet e kodit të rastësishëm po grumbullohen…

JQuery, çfarë është dhe çfarë mund të bëjmë me bibliotekën JavaScript

Ercole Palmeri Janar 22 2023

jQuery është një bibliotekë e shpejtë, e lehtë dhe e pasur me veçori JavaScript e bazuar në "shkruaj rreth…

Çfarë është Testimi i Softuerit, çfarë do të thotë të testosh softuerin

Ercole Palmeri Janar 20 2023

Testimi i softuerit është një grup procesesh që synojnë hetimin, vlerësimin dhe konstatimin…

Çfarë është programimi ekstrem (XP)?, në cilat vlera bazohet, parime dhe praktika

Ercole Palmeri Janar 19 2023

Jeni të njohur me programimin, por programimi ekstrem (shkurt XP) është ende pak…

Tendencat e tregtisë elektronike për vitin 2023, çfarë mund të presim në vitin aktual nga bota e tregtisë online

BlogInnovazione.it Janar 18 2023

Ne analizuam sektorin e tregtisë elektronike, duke u përpjekur të kuptojmë se cilat do të jenë tendencat kryesore në vitin 2023,…

Ideja e shkëlqyer DigiMarkAI: Gjeneroni postime në mediat sociale përmes inteligjencës artificiale

Ercole Palmeri Janar 18 2023

DigiMarkAI është një sistem inovativ, një ide e shkëlqyer, e aftë për t'ju ndihmuar të publikoni përmbajtje…

Çfarë është Composer për PHP, veçoritë dhe si ta përdorim atë

Ercole Palmeri Janar 17 2023

Kompozitori është një mjet i menaxhimit të varësisë me burim të hapur për PHP, i krijuar kryesisht për…

Çfarë është Laravel, si funksionon dhe arkitektura bazë për krijimin e aplikacioneve WEB

Ercole Palmeri Janar 16 2023

Laravel është një kornizë ueb e bazuar në PHP për ndërtimin e aplikacioneve në ueb të…

Çfarë është Network Marketing, çfarë është MLM, Modele Biznesi

Ercole Palmeri Janar 16 2023

Marketingu në rrjet, i njohur gjithashtu si Marketingu me shumë nivele (MLM), është një model biznesi në…

Në një botë të fragmentuar, është teknologjia ajo që na bashkon

Ercole Palmeri Janar 14 2023

Globalizimi i ka bërë zinxhirët e furnizimit, fjalë për fjalë zinxhirët e furnizimit, më komplekse dhe rrjedhimisht…

Politecnico di Milano përgatit makinën për garën e vozitjes autonome dhe fiton

BlogInnovazione.it Janar 12 2023

Në CES në Las Vegas POLIMOVE fiton për herë të dytë dhe gjithashtu vendos një…

Gara e Oqeanit për të mbledhur më shumë të dhëna mjedisore se çdo ngjarje tjetër sportive në botë

Ercole Palmeri Janar 12 2023

Regatta rreth botës do të masë ndotjen mikroplastike, do të mbledhë informacion mbi ndikimin e ndryshimeve klimatike…

ChatGPT inteligjenca artificiale që mund të bëjë një ndryshim

Ercole Palmeri Janar 10 2023

Inteligjenca artificiale po kthen gjithçka përmbys, ChatGPT mund të bëjë një ndryshim, madje edhe për kompanitë trilionë dollarëshe…

Mbuloni kutinë e mbeturinave me një dizajn modern

Ercole Palmeri Janar 4 2023

Cove është një pjellë mace inovative e krijuar nga dizajnerë macesh, inxhinierë dhe bihevioristë, një…

Robotaksi i Waymo funksionon duke çuar pasagjerët në aeroportin Phoenix

Ercole Palmeri Janar 3 2023

Robotaksi i Waymo është gati për të transportuar pasagjerë drejt dhe nga aeroporti i…

Teknologjia VLC, komunikimi i shpejtë është i mundur

Ercole Palmeri Dhjetor 22 2022

Teknologjia VLC, d.m.th. komunikimi me dritën e dukshme (VLC), konsiston në transmetimin e të dhënave duke përdorur dritën.…

Çfarë nënkuptohet me Internet of Behavior, a do të jetë IoB e ardhmja?

Ercole Palmeri Dhjetor 22 2022

IoB (Interneti i Sjelljes) mund të konsiderohet si një pasojë e natyrshme e IoT. IoT (Interneti i…

Çfarë do të thotë DCIM dhe çfarë është një DCIM

Ercole Palmeri Dhjetor 22 2022

DCIM do të thotë "Menaxhimi i infrastrukturës së qendrës së të dhënave", me fjalë të tjera "Menaxhimi i infrastrukturës së qendrës së të dhënave". Të…

Siguria kibernetike: 3 tendencat kryesore të sigurisë kibernetike "jo-teknike" për vitin 2023

Ercole Palmeri Dhjetor 21 2022

Siguria kibernetike nuk ka të bëjë vetëm me teknologjinë. Aspektet jo-teknike, të tilla si trajtimi…

Robotët e kafshëve organike për bujqësi më të qëndrueshme: BABots

Ercole Palmeri Dhjetor 20 2022

Projekti "Babots" bazohet tërësisht në teknologji inovative, robot-kafshë biologjike me aplikacione që kanë të bëjnë me…

Puna hibride: çfarë është puna hibride?

Ercole Palmeri Dhjetor 18 2022

Puna hibride vjen nga përzierja midis punës në distancë dhe punës ballë për ballë. Po…

Kampusi Peroni për tranzicionin ekologjik të agro-ushqimore

Ercole Palmeri Dhjetor 14 2022

Campus Peroni ka propozuar një model të ri ekosistemik në tre faza: gjurmueshmëria, përmes teknologjisë…

Cili është formati vektorial i imazheve dhe për çfarë shërben?

Ercole Palmeri Dhjetor 12 2022

Nëse keni punuar ndonjëherë me imazhe, do të keni hasur në kërkesën…

DY REKRUTIM TË REJA DHE NJË ÇMIMI KOMBËTAR: Është çelësi për Inovacionin

Ercole Palmeri Dhjetor 12 2022

Unioncamere shpërblen projektin e bashkëpunimit midis kompanisë dhe ITS Aerospace Fondazione Meccatronica Piemonte The…

konfirmohet ndër kompanitë kryesore në Indekset e Qëndrueshmërisë Dow Jones

Ercole Palmeri Dhjetor 11 2022

i konfirmuar për të trembëdhjetën vit radhazi në Indekset e Qëndrueshmërisë Dow Jones (DJSI) të…

Java e Modës Metaverse rikthehet në pranverë 2023 për të shfaqur përparimet në modën dixhitale dhe ndërveprueshmërinë

Ercole Palmeri Dhjetor 8 2022

Revolucioni i web3 vazhdon vitin e ardhshëm me eksplorimin vjetor se si do të duket moda…

Aplikacioni i dërgesave Veneto regjistron +110% në vitin 2022, duke tejkaluar 2 milionë euro xhiro me 30.000 porosi

Ercole Palmeri Dhjetor 7 2022

Ale Fresh Market, aplikacioni i shpërndarjes së produkteve të freskëta i themeluar në vitin 2020 nga Alessandro Andretta,…

SIFI SHPALL LINJEN E EPICOLIN, MBËSHTETJE TË PLOTË NË TRAJTIMIN E GLAUKOMËS

Ercole Palmeri Dhjetor 7 2022

SIFI, një kompani farmaceutike lider në zhvillimin e zgjidhjeve inovative për trajtimin e sëmundjeve të syrit,…

Sulmi kibernetik: çfarë është, si funksionon, objektivi dhe si ta parandaloni atë: shembull i përhapjes së malware

Ercole Palmeri Korrik 20 2022

Një sulm kibernetik malware mund të përkufizohet si një aktivitet armiqësor kundër një sistemi,…

Sulmi kibernetik: çfarë është, si funksionon, objektivi i tij dhe si mund të parandalohet

Ercole Palmeri 25 Maj 2022

Një sulm kibernetik mund të përkufizohet si një aktivitet armiqësor kundër një sistemi, një ...

5 llojet e lidershipit: karakteristikat për menaxhimin e lidershipit

Ercole Palmeri 22 Maj 2017

Tema e Lidershipit është shumë e gjerë dhe komplekse, aq sa nuk ka asnjë përkufizim…

Çfarë është Inovacioni i Korporatës: disa ide për ta zbatuar atë më mirë

Ercole Palmeri 27 Prill 2017

Flitet shumë për inovacionin e korporatës, dhe zakonisht termi i referohet gjithçkaje që…

Falcon 40B, modeli i parë i renditur në botë i Institutit të Inovacionit të Teknologjisë në Emiratet e Bashkuara Arabe AI, tani është pa honorare

Bizneswire Qershor 1 2023

Falcon 40B, modeli prestigjioz i madh i inteligjencës artificiale me burim të hapur i Institutit të Inovacionit të Teknologjisë…

Kompanitë e mediave dhe argëtimit grumbullohen në re, por përmendin koston për API-të dhe sigurinë kibernetike si shqetësimin kryesor

Bizneswire 26 Maj 2023

Rezultatet e Wasabi Cloud Storage Index 2023 Përdorimi i resë publike…