Metaverse

Sipas raportit të ri Kearney, 52% e liderëve evropianë të telekomunikacionit dhe mallrave të konsumit presin që metaversi të përbëjë 5-20% të të ardhurave deri në vitin 2030.

Sipas raportit të ri Kearney, 52% e liderëve evropianë të telekomunikacionit dhe mallrave të konsumit presin që metaversi të përbëjë 5-20% të të ardhurave deri në vitin 2030.

- Sipas mbi gjysmës (56%) të kompanive kryesore të mallrave të konsumit dhe 59% të kompanive të telekomunikacionit në Evropë…

12 Maj 2023

Ticketmaster miraton teknologjinë Web3 me prezantimin e biletave Avenged Sevenfold NFT

Ticketmaster, tregu më i madh i biletave në botë, ka bërë një hap revolucionar në botën e teknologjisë Web3 duke prezantuar…

8 Prill 2023

Roli i shenjave të AI në të ardhmen e metaversit

Shenjat e AI do të luajnë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në ekonomi. Shenjat e AI do të përdoren për të financuar zhvillimin e…

3 Prill 2023

Lancia Italia do të jetë partnere automobilistike e Metaverse Group Metaverse Fashion Week 2023

Tokens.com Corp. ka kënaqësinë të njoftojë se filiali i saj, Metaverse Group, ka partneritet me Lancia Italia, si…

1 Prill 2023

Dixhital dhe fëmijëri: Prezantohet raporti i telefonit Azzurro 2023

Më shumë se 70% e adoleshentëve kanë frikë nga keqpërdorimi i përmbajtjes së tyre sociale. Për të miturit dhe prindërit është e nevojshme ngritja e madhe…

Shkurt 6 2023

Metaversi duket se është vendi ku mund të flemë të qetë

Decentraland dhe Sandbox janë mjediset më të njohura zhytëse të bazuara në blockchain, por të dhënat e përdorimit zbulojnë një ...

Tetor 15 2022

Universiteti i Hong Kongut ka nisur programin e parë pasuniversitar në teknologjinë Metaverso

Universiteti Politeknik i Hong Kongut ka nisur programin e parë pasuniversitar metaverse të qytetit "Master i Shkencave në Teknologjinë Metaverse".…

Tetor 11 2022

Kujdes nga Darkverse, ana e errët e metaversit. Trend Micro ka publikuar një studim të ri

Policia do ta ketë të vështirë të depërtojë në Darkverse, i cili mund të bëhet vendi i ri i referencës për zhvillimin ...

Tetor 6 2022

Ibis Styles hyn në Metaverse me lançimin e Galerisë së tij Virtuale të Artit në Hapësinor

Ibis Styles ka njoftuar hyrjen e tij të afërt në metaverse, me një galeri arti virtual në Spatial. Krijimi i galerisë...

28 shtator 2022

Po: në internet ne jemi më pak të ndershëm dhe më agresivë. Dhe në metaverse do të përkeqësohet

Hulumtimet nga IIT në bashkëpunim me La Sapienza tregojnë se sa më pak të ndihemi të përfaqësuar nga avatarët tanë, aq më shumë jemi ...

25 shtator 2022

Virtual Automobile Përjeton projektin e ri nga The Sandbox për Renault Korea

Marrja e shpejtë: Renault Koreja e Jugut ka vendosur të shkojë në pistën në metaverse në bashkëpunim me The Sandbox për të nisur ...

7 shtator 2022

Rrjeti televiziv i Koresë së Jugut MBC hyn në Metaverse me The Sandbox

Rrjeti televiziv dhe radio i Koresë së Jugut MBC ka bashkëpunuar me The Sandbox për të hapur një ndërtesë virtuale me zyra dhe…

6 shtator 2022

Universi i padukshëm sjell NFT-të në TV me "The R3al Metaverse"

Startapi i animacionit Invisible Universe ka konceptuar dhe krijuar serinë e saj të re, "The R3al Metaverse", e lansuar të martën e kaluar…

Gusht 31 2022

Tokio: Gluon mban ndërtesën e Kullës së Kapsulës Nakagin, tani të çmontuar, në Metaverse.

Firma japoneze e konsulencës dixhitale Gluon synon të ruajë ndërtesën e Kullës së Kapsulës Nakagin në Tokio, një nga më ...

Gusht 29 2022

Zuckerberg konfirmon se kufjet e ardhshme VR të Metës do të lansohen në tetor dhe do të fokusohen në "prezencën sociale"

Meta do të lançojë kufjet e saj të ardhshme VR këtë tetor në konferencën Connect. CEO Mark Zuckerberg, po...

Gusht 28 2022

Meta Facebook, aktivizoi llogaritë e reja për metaverse

Hapi i ri i Meta-Facebook në metaverse. Pas njoftimit në korrik, kompania konfirmoi mundësinë, deri më tani vetëm për ...

Gusht 26 2022

'Tendencat e sulmeve kibernetike: Raporti i mesit të vitit 2022'-Check Point Software

Parashikimet kryesore për gjysmën e dytë të vitit fokusohen në sulmet në Metaverse, rritjen e sulmeve kibernetike si një armë ...

Gusht 3 2022

Ekuiteti dixhital dhe vlera e aplikacioneve virtuale: çfarë është kapitali dixhital?

Realiteti i shtuar na mahnit gjithnjë e më shumë, prej vitesh po flasim për të, shpërndahen platforma dhe aplikacione që e zbatojnë…

Korrik 26 2022

Nga realiteti i shtuar në metaverse: Smart Eyewear Lab, qendra kërkimore EssilorLuxottica dhe Polimi për syzet e së ardhmes ka lindur në Milano.

EssilorLuxottica dhe Politecnico di Milano i japin jetë Laboratorit të parë të Syzeve Smart EssilorLuxottica, një qendër e përbashkët kërkimore për të projektuar ...

Korrik 19 2022

Vula e Parë NFT në botë - Një NFT e re midis historisë së kaluar dhe asaj moderne

BlabarLAB përmes projektit CryptoPennyBlack, https://cryptopennyblack.io/, ka krijuar një seri NFT-sh të artit dixhital të frymëzuar nga pulla e parë në botë,…

Korrik 8 2022