Automobilistikë

iTwin Ventures i Bentley Systems blen Blyncsy, ofrues i shërbimeve inovative të AI për operacionet dhe mirëmbajtjen e transportit

iTwin Ventures i Bentley Systems blen Blyncsy, ofrues i shërbimeve inovative të AI për operacionet dhe mirëmbajtjen e transportit

Bentley Systems, Incorporated, kompania e softuerit inxhinierik të infrastrukturës, njoftoi sot blerjen e Blyncsy. Blyncsy është një…

Gusht 16 2023

Hyperloop: e ardhmja e transportit me shpejtësi të lartë

Ndërsa qytetet tona bëhen gjithnjë e më të mbushura me njerëz dhe udhëtimi ynë i përditshëm gjithnjë e më zhgënjyes, nevoja…

Gusht 15 2023

Tregu i peletave të plastikës së ricikluar, Përmbledhje e kompanisë për madhësinë e tregut, pamje e biznesit 2023-2030

Tregu për peletat e plastikës të ricikluar po përjeton një rritje të konsiderueshme ndërsa bota përqafon rëndësinë e praktikave të qëndrueshme…

Gusht 7 2023

Madhësia e tregut të hidroksidit të magnezit, perspektiva e biznesit 2023-2030

Tregu i hidroksidit të magnezit ka përjetuar rritje të konsiderueshme vitet e fundit, për shkak të vetive të tij të gjithanshme, avantazheve…

Korrik 28 2023

Lëvizshmëria e qëndrueshme në Romë: inaugurohet stacioni i parë rrethor i hidrogjenit

Roma inauguron stacionin e parë rrethor të karburantit me hidrogjen dhe pozicionohet në ballë në promovimin e lëvizshmërisë së qëndrueshme falë…

Korrik 6 2023

Sfida autonome Indy vendos rekorde shpejtësie për ngarje autonome në "Temple of Speed" në Monza

Ekipi i PoliMOVE fiton provën e parë kohore në rrugë Sfida Autonome Indy (IAC) ka njoftuar…

Qershor 25 2023

Raporti Kërkimor i SoC i Drejtimit Autonome Global dhe i Kinës 2023: Popullariteti i ChatGPT tregon drejtimet e zhvillimit të drejtimit autonom

Integrimi i drejtimit të automjetit dhe parkimit nxit industrinë, dhe llogaritja në memorie (CIM) dhe chiplet sjellin ndërprerje të teknologjisë."Driving Autonome…

Qershor 11 2023

Inteligjenca artificiale dhe teknologjia PICOSECOND LASER POWER LARTË: Revolucionizimi i industrisë së markimit dhe gdhendjes me lazer

Futja e inteligjencës artificiale dhe teknologjisë PICOSECOND LASER HIGH POWER në industrinë e shënjimit dhe gdhendjes me lazer premton të revolucionarizojë…

2 Maj 2023

Trendet e Tregut të Infrastrukturës së Karikimit të EV: E ardhmja e Transportit, 2023-2033

Madhësia e tregut të infrastrukturës së karikimit të automjeteve elektrike pritet të arrijë në 182113,57 milionë dollarë deri në…

21 Prill 2023

Sakuu përdor printimin 3D për të prodhuar bateri automobilistike plotësisht funksionale dhe me performancë të lartë

Sakuu Corporation ka printuar 3D bateri automobilistike me performancë të lartë dhe plotësisht funksionale që nga dhjetori 2022. Këto…

11 Prill 2023

RED BULL POWERTRAINS ZGJEDH SOFTUERIN CFD CONVERGE PËR TË DIZAJNUAR NJËSITË E RE TË FUQISËS SË RACING F1

Convergent Science ka kënaqësinë të njoftojë një partneritet të ri me Red Bull Powertrains. Prodhuesi i motorit do të përdorë CONVERGE, softuerin e dinamikës së lëngjeve…

March 26 2023

Konsumi i energjisë në Formula 1: e kundërta e medaljes

Formula 1 është një nga ngjarjet sportive më të njohura dhe emocionuese në botë. Megjithatë, pas gjithë atij emocioni dhe adrenaline…

March 21 2023

Java e zgjuar e Genoa 2022 për zhvillimin dhe inovacionin e qyteteve inteligjente: 21-26 nëntor 2022

Java e zgjuar e Genovas është një ngjarje e promovuar nga Shoqata e Qytetit të zgjuar të Genovas dhe Bashkia e Xhenovas, organizuar me ...

14 nëntor 2022

Edicioni i katërt i Salone del 3D nis nga Castelfranco

3DZ pret ngjarjen kombëtare të referencës së sallonit të printimit 3D në ekspozitën krejt të re 4.0 në Castelfranco Veneto (TV). Prezantoni…

28 shtator 2022

Inovacioni i qëndrueshëm, MUSA ka lindur në Milano, ekosistemi për inovacionin dhe qëndrueshmërinë urbane

Ekosistemi i teknologjisë dhe inovacionit të qëndrueshëm MUSA (Veprimi i Qëndrueshmërisë Urbane me Shumë Shtresa) lindi në Milano MUSA lindi nga një bashkëpunim midis ...

8 shtator 2022

Virtual Automobile Përjeton projektin e ri nga The Sandbox për Renault Korea

Marrja e shpejtë: Renault Koreja e Jugut ka vendosur të shkojë në pistën në metaverse në bashkëpunim me The Sandbox për të nisur ...

7 shtator 2022

Hyundai Motor Group prezanton HMG Smart City Vision në Samitin e Qyteteve Botërore 2022

SEUL, 1 gusht 2022 - Hyundai Motor Group (Grupi) zbuloi sot modelin kryesor HMG Smart City në…

Gusht 1 2022

Matni dhe parashikoni trafikun e qytetit me një tufë dronësh

Ekipi i shkencëtarëve të EPFL ka krijuar një sistem që mund të masë trafikun e qytetit, të gjejë shkaqet e ...

Korrik 19 2022

Inovacione teknologjike dhe procesore për zhvillimin e rrjeteve të fibrave në qytetet moderne inteligjente

Zhvillimi dhe menaxhimi i projekteve për shërbimet komunale në qytetet e sotme inteligjente, të cilat duhet të përshtaten me të rejat ...

Korrik 15 2022

ME 3DZ PRINTER ME TE AVANCUAR 3D PER BOTEN MANUFACTURING TOKA NE PANARI MECSPE

3DZ me bazë në Treviso, një rishitës i printerëve 3D, do të jetë i pranishëm në panairin Mecspe në Bolonja me një ekskluzivitet. Markforged FX20,…

Qershor 10 2022