Muaj: Prill 2023

Sber rus lëshon Gigachat, rivalin e ChatGPT

Sber rus lëshon Gigachat, rivalin e ChatGPT

Kompania kryesore e teknologjisë ruse Sber njoftoi të hënën lançimin e gigachat, aplikacionin e saj bisedor të AI…

28 Prill 2023

Brilliant Idea Aerobotics: Drone inovative për vjeljen e frutave direkt nga pemët

Kompania izraelite, Tevel Aerobotics Technologies, ka projektuar një robot fluturues autonom (FAR), një dron bujqësor që përdor inteligjencën artificiale (AI)…

28 Prill 2023

Laravel Web Security: Çfarë është Falsifikimi i Kërkesave Ndër-Site (CSRF)?

Në këtë tutorial të Laravel ne flasim për Sigurinë e Uebit dhe si të mbroni një aplikacion në internet nga Falsifikimi i Kërkesave Ndër-Site ose…

26 Prill 2023

Google nis projektin "Magi" për të zhvilluar një motor kërkimi të bazuar në inteligjencën artificiale

Google është duke punuar në një projekt të ri të koduar "Magi" për të ndjekur konkurrencën nga motorët e kërkimit…

25 Prill 2023

Italia është vendi i parë perëndimor që bllokon ChatGPT. Le të shohim se çfarë po bëjnë vendet e tjera

Italia është bërë vendi i parë në Perëndim që ndalon ChatGPT për shkelje të dyshuara të privatësisë, chatbot popullor i…

24 Prill 2023

Projekti Neom, dizajni dhe arkitektura inovative

Neom është një nga projektet arkitekturore më të mëdha dhe më të diskutueshme. Në këtë artikull ne shikojmë detajet kryesore të zhvillimit në Arabinë Saudite, i cili…

23 Prill 2023

Etikë e dobët dhe moral artificial

"Gerty, ne nuk jemi të programuar, ne jemi njerëz, a e kuptoni këtë?" - marrë nga filmi "Moon" me regji të Duncan Jones - 2009…

21 Prill 2023

Qasje inovative për vlerësimin e të ushqyerit, parandalon dhe përmirëson shëndetin

Përmirësimi i shëndetit të trurit tuaj, mbijetesa e kancerit dhe sëmundja e mëlçisë yndyrore joalkoolike janë tre të rejat…

21 Prill 2023

Fillesat më inovative të shpërblyera: 10 finalistët e ÇMIMIT MASTER STARTUP ITALIAN (IMSA) 2023

Çmimi IMSA për startup-et e rinj të lindur nga kërkimet brenda universiteteve dhe…

22 shtator 2023

Çmimi Zayed Sustainability Prize shpall 33 finalistë që avancojnë iniciativat globale të qëndrueshmërisë

33 finalistë të përzgjedhur nga 5.213 aplikime në 163 vende Finalistët avokojnë për veprim klimatik me ndikim dhe mbështesin aksesin në energji të pastër,…

18 shtator 2023

Tendencat dhe risitë në zhvillim në kërkimin biologjik: nga stoli në shtrat

Biologët janë shfaqur si një klasë farmaceutike novatore, duke revolucionarizuar fushën e mjekësisë përmes terapive të synuara. PËR…

17 shtator 2023

Nanoteknologjia në shpërndarjen e barnave okulare: zgjidhje të vogla për sfida të mëdha

Nanoteknologjia ka futur në një epokë të re në shpërndarjen e barnave okulare, duke ofruar zgjidhje të vogla por të fuqishme për të kapërcyer sfidat…

13 shtator 2023

BeniCaros® Precision Prebiotic fiton çmimin global për inovacionin e shëndetit me bazë bimore

BeniCaros ® është një prebiotik me precizion me dozë të ulët nga NutriLeads BV. BeniCaros ® u shpall produkti më i mirë në kategorinë e Inovacionit…

12 shtator 2023

Inspektoni partnerët me Ronin për të fuqizuar inovacionin me shumë zinxhirë

Inspect, një lider në teknologjinë Web3 dhe NFT, u ofron përdoruesve analiza të thelluara të ndjenjave sociale, zbulon me krenari një aleancë…

8 shtator 2023

Tregu global i trajtimit Osteogenesis Imperfecta i Osteogjenezës, Sipas Rrugëve të Dorëzimit të Barnave dhe sipas Rajonit: Madhësia, Shpërndarja, Analiza e Perspektivës dhe Mundësive, 2023 – 2030

Osteogenesis imperfecta është një sëmundje gjenetike që prek kockat dhe gjithashtu pengon trupin të ndërtojë kocka të forta. Kjo…

7 shtator 2023

Ide brilante: LUCILLA është llamba e parë portative kundër mushkonjave

MB Lighting Studio komunikoni nisjen, në platformë Kickstarter, i llambës portative inovative kundër mushkonjave: LUCILLA. “Djemtë” e MB…

6 shtator 2023

Java e Teknologjisë Italiane 2023, fokus i veçantë në inteligjencën artificiale: lidhje me Sam Altman të OpenAI

Java e Teknologjisë Italiane do të mbahet nga 27 deri më 29 shtator në OGR në Torino gjatë inaugurimit më 27 shtator,…

5 shtator 2023

Vetëdija dhe manipulimi i mendjeve artificiale

Shtetet e Bashkuara të viteve '80, udhëheqësit ushtarakë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës diktojnë rregullat e reja për planifikimin e një mbrojtjeje…

4 shtator 2023

Jeton dhe West Ham United arrijnë marrëveshje shumëvjeçare sponsorizimi

Jeton Wallet është i lumtur të njoftojë një zgjatje disa vjeçare të partneritetit të saj me West Ham United.

Gusht 29 2023

Inclusyon ka lindur, kompania rekrutuese e specializuar në mënyrë unike në kërkimin dhe përzgjedhjen e personelit që i përkasin kategorive të mbrojtura

Me qendër në Milano, është një nga kompanitë e pakta në Evropë që është plotësisht e specializuar në kërkimin dhe përzgjedhjen e…

Gusht 29 2023

Teknologji inovative në menaxhimin e verdhëzës: Ne analizojmë ndikimin e njehsorit të verdhëzës

Verdhëza është një gjendje e karakterizuar nga zverdhja e lëkurës dhe syve, prek individë të të gjitha moshave dhe mund të rezultojë…

Gusht 26 2023

BOC Sciences prezanton platformën e re të biokonjugimit XDC për të avancuar kërkimin biomjekësor

BOC Sciences, një ofrues kryesor i kimikateve kërkimore dhe shërbimeve të personalizuara, ka zbuluar…

Gusht 24 2023

ChatGpt3: Asgjë nuk do të jetë si më parë

Shumë pyesin se si do të jetë Web-i në të ardhmen e afërt në dritën e shpikjeve të reja në fushën e Inteligjencës Artificiale. Të…

Gusht 22 2023

Më besoni, klienti nuk do të kthehet kurrë!”

Vite më parë, Sam Walton, themeluesi i rrjetit më të madh të shitjes me pakicë në botë, WalMart, hapi një program trajnimi…

Gusht 21 2023

Inovacioni teknologjik: Përparimet në shërbimet laboratorike klinike

Përparimet teknologjike kanë revolucionarizuar shërbimet laboratorike klinike, duke përmirësuar saktësinë, efikasitetin dhe shtrirjen e testimit diagnostik. Këto…

Gusht 17 2023

Dallimet midis AI bisedore dhe AI ​​gjeneruese

Inteligjenca artificiale (AI) ka bërë përparim të madh vitet e fundit, duke revolucionarizuar sektorë dhe aspekte të ndryshme të jetës njerëzore. Brenda në…

Gusht 16 2023

iTwin Ventures i Bentley Systems blen Blyncsy, ofrues i shërbimeve inovative të AI për operacionet dhe mirëmbajtjen e transportit

Bentley Systems, Incorporated, kompania e softuerit inxhinierik të infrastrukturës, njoftoi sot blerjen e Blyncsy. Blyncsy është një…

Gusht 16 2023

Hyperloop: e ardhmja e transportit me shpejtësi të lartë

Ndërsa qytetet tona bëhen gjithnjë e më të mbushura me njerëz dhe udhëtimi ynë i përditshëm gjithnjë e më zhgënjyes, nevoja…

Gusht 15 2023

Teknika novatore për trurin: Një udhëtim në fushën revolucionare të optogjenetikës

Truri i njeriut, qendra komplekse komanduese e trupave tanë, ka magjepsur prej kohësh shkencëtarët dhe studiuesit. Vitet e fundit ai ka…

Gusht 15 2023

CRISPR Përtej Laboratorit: Transformimi i Industrive dhe Riformësimi i së Ardhmes

Ndikimi i teknologjisë CRISPR (Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats) shkon shumë përtej kufijve të eksperimenteve laboratorike. Kjo…

Gusht 14 2023

Çfarë është një aplikacion me një faqe? Arkitektura, përfitimet dhe sfidat

Një aplikacion me një faqe (SPA) është një aplikacion ueb që i paraqitet përdoruesit përmes një faqeje të vetme HTML për të qenë më shumë…

Gusht 13 2023

Integrimi pa probleme në kujdesin shëndetësor: Përfitimet e sistemeve të menaxhimit të të dhënave të pikës së kujdesit (PoC).

Në peizazhin e sotëm të kujdesit shëndetësor, aftësia për të integruar pa probleme informacionin dhe proceset është kritike për ofrimin e kujdesit efektiv të pacientit…

Gusht 13 2023

Inovacioni i skanimit: roli i trajtimit të automatizuar të lëngjeve në shqyrtimin e xhiros së lartë

Ekzaminimi i Automatizuar i Përçueshmërisë së Lartë (HTS) është një teknikë e fuqishme e përdorur në zbulimin e barnave, gjenomikën dhe…

Gusht 12 2023

Tregu i suplementit nootropik të trurit: Rritja e funksionit njohës me shkencën

Në botën e sotme me ritme të shpejta, performanca mendore dhe përmirësimi kognitiv janë bërë gjithnjë e më të rëndësishme. Rrjedhimisht,…

Gusht 11 2023

Workiva forcon pozicionin e saj si lider në sektorin e platformave me integrimin e AI gjeneruese

Workiva Inc., platforma numër një në botë e reve kompjuterike për një sistem raportimi gjenerues të qëndrueshëm dhe të integruar, njoftoi…

Gusht 11 2023

Inovacionet në teknologjinë e turniquet kirurgjikale: avancimi i kujdesit ndaj pacientit

Fusha e turniketave kirurgjikale ka dëshmuar përparime të rëndësishme ndër vite, e nxitur nga kërkimi për më mirë…

Gusht 10 2023

Çfarë është një WebSocket dhe si funksionon

WebSocket është një protokoll komunikimi me dy drejtime i bazuar në TCP që standardizon komunikimin midis një klienti dhe një serveri,…

Gusht 9 2023

Inovacioni dhe përparimet në rrjetet e sensorëve të veshur dhe integrimin e IoT

Sensorët e veshur kanë hapur mundësi të reja për ndërveprimin njeri-kompjuter (HCI), duke mundësuar ndërveprime të pandërprera midis individëve dhe…

Gusht 8 2023

Risi në rritje: mjete bioteknike më të fundit

Inovacioni është në qendër të progresit dhe mjetet më të fundit bioteknike po u mundësojnë shkencëtarëve të shtyjnë kufijtë…

Gusht 8 2023

Qasje inovative për diagnostikimin e hershëm të sëmundjeve të shpendëve në bujqësinë e shpendëve

Në bujqësinë e shpendëve, diagnostikimi i hershëm i sëmundjeve të shpendëve është thelbësor për të parandaluar epidemitë dhe për të minimizuar…

Gusht 7 2023

Tregu i peletave të plastikës së ricikluar, Përmbledhje e kompanisë për madhësinë e tregut, pamje e biznesit 2023-2030

Tregu për peletat e plastikës të ricikluar po përjeton një rritje të konsiderueshme ndërsa bota përqafon rëndësinë e praktikave të qëndrueshme…

Gusht 7 2023

Metrikë të rëndësishëm për vazhdimësinë e biznesit (BC) dhe Rimëkëmbjen nga fatkeqësitë (DR)

Kur bëhet fjalë për vazhdimësinë e biznesit dhe rimëkëmbjen nga fatkeqësitë, të gjithë e dimë se të dhënat për të monitoruar kushtet janë…

Gusht 6 2023

Tregu i veshjeve industriale sipas llojit të produktit, sipas kanalit të shpërndarjes dhe parashikimit 2030

Tregu i veshjeve industriale luan një rol vendimtar në mbrojtjen dhe përmirësimin e sipërfaqeve të produkteve të ndryshme, strukturave…

Gusht 6 2023

E ardhmja e provave klinike: Përqafoni provat klinike virtuale për efikasitet më të madh dhe përqendrim më të madh ndaj pacientit

Provat klinike janë një komponent thelbësor i kërkimit mjekësor, duke ofruar dëshmi të sigurisë dhe efikasitetit të trajtimeve të reja…

Gusht 5 2023

Fuqia e diagnostikimit të shpejtë: Transformoni kujdesin shëndetësor me shpejtësi dhe saktësi

Diagnostifikimi i shpejtë, një degë revolucionare e teknologjisë mjekësore, është shfaqur si një ndryshim i lojës, duke u mundësuar profesionistëve të kujdesit shëndetësor…

Gusht 4 2023

Tregu i eksipientëve të glukozës: Tendencat aktuale, analiza dhe perspektivat e së ardhmes

Tregu i eksipientëve të glukozës i referohet tregut për substancat me bazë glukoze që përdoren si…

Gusht 2 2023

Çfarë është një uebhook dhe si e përdorni atë?

Uebhook-et lejojnë që aplikacionet e bazuara në ueb të ndërveprojnë përmes përdorimit të kthimeve të personalizuara. Përdorimi i uebhooks lejon aplikacionet…

Gusht 1 2023

Tregu global i terapisë fibrinolitike: Tendencat aktuale, analiza dhe perspektivat e së ardhmes

Tregu i terapisë fibrinolitike i referohet sektorit farmaceutik që merret me zhvillimin, prodhimin dhe shpërndarjen e barnave…

Gusht 1 2023

Perspektiva e tregut të kujdesit hundor, Raporti i Mundësisë dhe Parashikimi 2030 | Zgjerimi i CMI

Ruajtja e shëndetit të mirë është një prioritet kryesor për njerëzit në mbarë botën. Një aspekt i shëndetit shpesh…

Korrik 30 2023

Tregu i realitetit të shtuar në kujdesin shëndetësor të detajuar në Raportin e Ri të Kërkimit 2023

Realiteti i shtuar (AR) është shfaqur si një teknologji përparimtare për të transformuar sektorin e kujdesit shëndetësor. Duke kombinuar në mënyrë perfekte botën reale…

Korrik 29 2023

Madhësia e tregut të hidroksidit të magnezit, perspektiva e biznesit 2023-2030

Tregu i hidroksidit të magnezit ka përjetuar rritje të konsiderueshme vitet e fundit, për shkak të vetive të tij të gjithanshme, avantazheve…

Korrik 28 2023

Parashikimet për tregun e bujqësisë organike sipas llojit të produktit, sipas kanalit të shpërndarjes dhe parashikimit për vitin 2030

Tregu i bujqësisë organike ka përjetuar rritje të jashtëzakonshme vitet e fundit pasi konsumatorët kanë gjithnjë e më shumë prioritet…

Korrik 27 2023

Popullariteti në rritje i aligners qartë: një revolucion në trajtimin ortodontik

Fusha e ortodoncisë ka përjetuar një transformim të jashtëzakonshëm vitet e fundit, falë përparimeve në teknologji dhe inovacionit. Një…

Korrik 25 2023

Vala në rritje e lidhjes së pajisjeve mjekësore: revolucionarizimi i kujdesit shëndetësor

Në epokën tonë dixhitale, teknologjia vazhdon të transformojë industritë dhe kujdesi shëndetësor nuk bën përjashtim. Një zhvillim i denjë…

Korrik 24 2023

Brezi i rremë

Më 31 janar 2022, ne publikuam në blogun e Laila artikullin e parë të përbërë nga një algoritëm gjenerues, për të qenë të qartë një…

Korrik 22 2023

Tregu i terapisë fibrinolitike: Përparimi i trajtimit për gjendjet trombotike

Fusha e mjekësisë po evoluon vazhdimisht dhe përparimet në modalitetet e trajtimit po revolucionarizojnë kujdesin për…

Korrik 22 2023

Inteligjenca artificiale: dallimet midis vendimmarrjes njerëzore dhe inteligjencës artificiale

Procesi i vendimmarrjes, në këtë artikull ne analizojmë ndryshimet midis njeriut dhe makinës të zbatuar përmes inteligjencës artificiale.…

Korrik 18 2023

Pajisjet e infuzionit intrakockor: treg me rritje të fortë deri në vitin 2030

Pajisjet e infuzionit intrakockor janë instrumente mjekësore të krijuara për të siguruar akses në sistemin vaskular duke futur një gjilpërë direkt në…

Korrik 15 2023

Holden.ai StoryLab: hulumtim, shpërndarje dhe trajnim mbi inteligjencën artificiale gjeneruese dhe mediat sintetike

Ajo që do të jemi në gjendje të bëjmë me inteligjencën artificiale varet nga lloji i inteligjencës natyrore që do të aplikojmë për përdorimin e saj. Rrëfimi është…

Korrik 12 2023

Ata që prodhojnë duhet të kultivojnë kreativitetin dhe të bëjnë gjithçka që është e mundur për të shmangur djegien, sipas një studimi të publikuar sot

Sektori i prodhimit beson se presioni për të inovuar është më i madh se kurrë. Një studim i ri i sponsorizuar nga prodhuesi…

Korrik 7 2023

LINJA: Qyteti futurist i Arabisë Saudite kritikohet

Linja është një projekt saudit për ndërtimin e një qyteti, i përbërë nga një ndërtesë në shkretëtirë që…

Korrik 4 2023

Biodiversiteti: Mail Boxes etj. zgjedh 3Bee për një projekt teknologjik të matshëm për të mbrojtur biodiversitetin

MBE Worldwide SpA ("MBE") dhe 3Bee kanë filluar një bashkëpunim për t'i dhënë jetë MBE Oasis, një projekt i matshëm mbrojtjeje…

Korrik 3 2023

GPT, ChatGPT, Auto-GPT dhe ChaosGPT për profesionistët

Shumë njerëz janë ende të hutuar në lidhje me GPT, modelin gjenerues të AI që ekziston prej vitesh, në krahasim me ChatGPT,…

Korrik 1 2023

Fluturimi i parë turistik në hapësirë ​​i Virgin Galactic ishte një sukses i madh

Virgin Galactic ka përfunduar me sukses fluturimin e tij të parë komercial, me aeroplanin kozmik Unity duke arritur një lartësi maksimale prej…

Qershor 30 2023

Inteligjenca artificiale për të luftuar nxehtësinë dhe ndërprerjet: projekti RAFAEL

Një ekip studiuesish nga ENEA, Politekniku i Barit dhe Universiteti Roma Tre ka zhvilluar RAFAEL, një projekt inovativ…

Qershor 26 2023

Çfarë është Qeverisja e TIK-ut, udhëzime për menaxhimin efektiv dhe efikas të Teknologjisë së Informacionit në organizatën tuaj

Qeverisja e TIK-ut është një aspekt i menaxhimit të biznesit që synon të sigurojë menaxhimin e rreziqeve të tij të TI-së në…

Qershor 24 2023

Pushtimi Sekret: Marvel përdori Inteligjencën Artificiale për të prodhuar hyrjen

Seriali televiziv Marvel's Secret Invasion u shfaq premierë këtë javë. Studio Marvel përdori teknologjinë…

Qershor 23 2023

Investimi i fundit i L'Oréal është një sinjal i fortë drejt inovacionit për bukuri të qëndrueshme

Kompania e bukurisë ka bërë një investim të ri në një kompani bioteknike të quajtur Debut përmes krahut të saj të…

Qershor 22 2023

Inovacioni në sektorin e energjisë nga hapësira në Tokë: projekti MAPLE

Instituti Caltech ka deklaruar se është në gjendje të transportojë energjinë diellore nga hapësira në Tokë, duke hapur perspektiva të jashtëzakonshme për energjinë e rinovueshme.…

Qershor 21 2023

Cilat janë bazat e të dhënave vektoriale, si funksionojnë dhe tregu i mundshëm

Një bazë të dhënash vektoriale është një lloj databaze që ruan të dhënat si vektorë me dimensione të larta, të cilat janë përfaqësime…

Qershor 11 2023

Biblioteka të mahnitshme, por pak të njohura të Python

Programuesi Python është gjithmonë në kërkim të bibliotekave të reja, të cilat mund të përmirësojnë punën në projektet inxhinierike të…

Qershor 7 2023

Proptech: Revolucioni dixhital në industrinë e pasurive të paluajtshme në "Ne bëjmë të ardhmen"

Nga data 15 deri më 17 qershor, Panairi Ndërkombëtar i Certifikuar i WMF, do të ofrojë mundësinë për të kontaktuar me më të mirat e inovacionit…

31 Maj 2023

Python dhe metoda të avancuara, funksione dunder për programim më të mirë

Python është një gjuhë programimi fantastike, dhe siç theksohet nga GitHub, është gjithashtu gjuha e dytë më e njohur në 2022.…

27 Maj 2023

Analiza e tekstit duke përdorur chatGPT

Analiza e tekstit, ose miniera e tekstit, është një teknikë themelore për nxjerrjen e njohurive të vlefshme nga sasi të mëdha të të dhënave tekstuale…

16 Maj 2023

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk Neuralink po përgatitet të testojë pajisjet te njerëzit

Kompania e implanteve të trurit të Elon Musk Neuralink është e etur për të testuar pajisjet e saj te njerëzit…

7 Maj 2023

Individualistët dhe transhumanët

“Unë jam rojtari i varreve të akullit, ku prehen eshtrat e atyre që kanë ardhur për të ndryshuar…

6 Maj 2023

Rregullat e OpenAI dhe BE për mbrojtjen e të dhënave, pas Italisë do të vijnë më shumë kufizime

OpenAI arriti t'i përgjigjet pozitivisht autoriteteve italiane të të dhënave dhe të heqë ndalimin efektiv të vendit për ChatGPT të fundit…

5 Maj 2023

Si do të ndryshojë inteligjenca artificiale industrinë e muzikës

Ishte një kohë kur kompanitë diskografike kundërshtuan ashpër transmetimin e muzikës. Inteligjenca artificiale po ndryshon…

4 Maj 2023

Vinjetat elektronike rrugore në Republikën Çeke

Komoditeti i udhëtimit për shumë njerëz do të thotë të jesh në gjendje të lëvizësh me makinë. Në Evropë ka një…

4 Maj 2023

Geoffrey Hinton "Kumbari i Inteligjencës Artificiale" jep dorëheqjen nga Google dhe flet për rreziqet e teknologjisë

Hinton kohët e fundit la punën e tij në Google për të folur lirshëm për rreziqet e AI, sipas një interviste me 75-vjeçarin…

2 Maj 2023

Inteligjenca Artificiale në shërbim të arkitekturës: Zaha Hadid Architects

Zaha Hadid Architects zhvillon shumicën e projekteve duke përdorur imazhe të krijuara nga inteligjenca artificiale, thotë presidenti i studios Patrik Schumacher…

1 Maj 2023

WMF është përsëri i pranishëm: edicioni i 9-të i Festivalit më të madh të Inovacionit do të mbahet në Palacongressi në Rimini më 15, 16 dhe 17 korrik.

WMF kthehet në Rimini Palacongressi me një botim në të cilin do të jetë e mundur të marrësh pjesë personalisht - me vende të kufizuara…

17 Prill 2023

ADN gjithë-italiane për esenë e parë socio-politike të shkruar nga Inteligjenca Artificiale

Vepra e parë letrare, një libër i përpunuar tërësisht nga një sistem Inteligjence Artificiale. Një ese socio-politike e titulluar “Ti, Robot…

17 Prill 2023

Çfarë janë sesionet në Laravel, konfigurimi dhe përdorimi me shembuj

Seancat Laravel ju lejojnë të ruani informacionin dhe t'i shkëmbeni ato midis kërkesave në aplikacionin tuaj në internet. Jam larg…

17 Prill 2023

Rregullimi i AI: 3 ekspertë shpjegojnë pse është e vështirë për t'u bërë dhe e rëndësishme për të bërë mirë

Sistemet e reja të fuqishme të AI mund të përforcojnë mashtrimin dhe dezinformimin, duke çuar në thirrje të përhapura për rregullim nga…

15 Prill 2023

LUNA ROSSA PRADA PIRELLI DHE OGYRE BASHKË ME NJË QËLLIM TË RI: TË MBLEDHIN 16 TON MBETJE DETARE DERI FUND TË 2024

Një projekt i ri i përbashkët nis në prill, i cili përmes arsimit, artit dhe shkencës, synon të…

13 Prill 2023

ChaosGPT çfarë është, si lindi dhe kërcënimet e mundshme

Chaos GPT është një version i modifikuar i Auto-GPT të OpenAI bazuar në modelin e tij më të fundit të gjuhës GPT-4. Ne nje menyre…

12 Prill 2023

Tregu i të dhënave të mëdha dhe analitikës po rritet përsëri | MongoDB, Azure, Splunk

HTF MI publikoi kohët e fundit një studim mbi tregun e Big Data dhe analitikës së të dhënave. Studio thërret…

12 Prill 2023

Sakuu përdor printimin 3D për të prodhuar bateri automobilistike plotësisht funksionale dhe me performancë të lartë

Sakuu Corporation ka printuar 3D bateri automobilistike me performancë të lartë dhe plotësisht funksionale që nga dhjetori 2022. Këto…

11 Prill 2023

Çfarë është Laravel Eloquent, si ta përdorim atë, tutorial me shembuj

Korniza Laravel PHP përfshin Eloquent Object Relational Mapper (ORM), i cili ofron një mënyrë jashtëzakonisht të thjeshtë për të komunikuar me një…

10 Prill 2023

Ticketmaster miraton teknologjinë Web3 me prezantimin e biletave Avenged Sevenfold NFT

Ticketmaster, tregu më i madh i biletave në botë, ka bërë një hap revolucionar në botën e teknologjisë Web3 duke prezantuar…

8 Prill 2023

Google Flights: Google tani do t'ju garantojë disa çmime fluturimi dhe do t'ju rimbursojë nëse e bëjnë gabim

Planifikimi i një pushimi është gjithmonë një përvojë argëtuese dhe emocionuese. Por ndonjëherë, duke përdorur Google për të gjetur fluturime, akomodime dhe aktivitete…

6 Prill 2023

Privatësia në WEB3: eksplorimi teknik dhe jo teknik i privatësisë në WEB3

Privatësia në WEB3 është një çështje shumë aktuale. Të frymëzuar nga analiza e WEB3.com Ventures, ne u përpoqëm të eksploronim…

5 Prill 2023

Raporti i Indeksit AI, HAI publikoi raportin e Inteligjencës Artificiale

Raporti i Indeksit të AI është një nismë e pavarur e Institutit Stanford për Inteligjencën Artificiale të Përqendruar në Njeriun (HAI), i udhëhequr nga Komiteti Drejtues i Indeksit të AI, një…

4 Prill 2023

Cilat janë komponentët e Laravel dhe si t'i përdorni ato

Komponentët Laravel janë një veçori e avancuar, e cila shtohet nga versioni i shtatë i Laravel. Në këtë artikull do të shkojmë në…

3 Prill 2023

Roli i shenjave të AI në të ardhmen e metaversit

Shenjat e AI do të luajnë një rol gjithnjë e më të rëndësishëm në ekonomi. Shenjat e AI do të përdoren për të financuar zhvillimin e…

3 Prill 2023

Italia ka bllokuar ChatGPT. A mund të jetë SHBA e ardhmja?

Vendimi për të bllokuar përkohësisht chatGPT në Itali, duke ftuar openAI të kufizojë përpunimin e të dhënave të përdoruesve italianë, është…

2 Prill 2023

Alexa e Amazon: Inovacioni dhe Strategjia e Oqeanit Blu

Alexa është asistenti virtual që të gjithë e njohim, i zhvilluar dhe shpërndarë nga Amazon. Inovacioni në sektorin e asistentit zanor ju lejon të operoni…

2 Prill 2023

Udhëzues hap pas hapi për lokalizimin e Laravel, tutorial me shembuj

Si të lokalizoni një projekt Laravel, si të zhvilloni një projekt në Laravel dhe ta bëni atë të përdorshëm në shumë gjuhë.…

March 27 2023

Inovacioni dhe rritja në tregun e tranzicionit të energjisë, detaje mbi nxitësit e rritjes

Sipas analizës së përgatitur nga hulumtimi i tregut aleat, tregu i tranzicionit të energjisë duhet të arrijë në 5,6 trilion dollarë deri në…

March 27 2023

Projekt inovativ në Arabinë Saudite, rrokaqiell gjigant në formë kubi në qendër të Riadit

Qeveria e Arabisë Saudite ka njoftuar ndërtimin e një rrokaqiell 400 metra të lartë në formë kubi të quajtur Mukaab, si pjesë…

March 26 2023

Brilliant Idea LINK: këpucët e para të rrokullisura dhe mbathjet më të mira për jetën urbane

The Link, këpucët e para me rrokullisje, janë këpucët revolucionare që jeta juaj urbane kërkon prej kohësh. Ajo ka…

March 24 2023

Statistikat e chatbot-it të ChatGPT në 2023

Inovacioni i chatbot-it ChatGPT ka intriguar dhe mahnitur të gjithë në botë, me një rritje marramendëse të interesit, duke arritur në 100 milionë…

March 23 2023

Peroni Nastro Azzurro 0.0% u zgjodh Produkti i Vitit 2023 në kategorinë zero alkool

Më 20 mars 2023, ceremonia e ndarjes së çmimeve të produktit të zgjedhur me padurim të vitit në edicionin e tij të vitit 2023 u mbajt në Alcatraz në Milano. Këtë vit…

March 23 2023

Konsumi i energjisë në Formula 1: e kundërta e medaljes

Formula 1 është një nga ngjarjet sportive më të njohura dhe emocionuese në botë. Megjithatë, pas gjithë atij emocioni dhe adrenaline…

March 21 2023

Teknikat më të njohura të thyerjes së fjalëkalimeve - mësoni se si të mbroni privatësinë tuaj

Për të krijuar një fjalëkalim të fortë, ju duhet të gjeni diçka që është shumë rezistente ndaj thyerjes së fjalëkalimit. Problemi është se nuk…

March 21 2023

Çfarë është Inteligjenca Artificiale (AI)?

Pyetje e thjeshtë: duke studiuar inovacionin dhe duke folur për inovacionin, shpesh na bëhet kjo pyetje: "Çfarë është inteligjenca artificiale? dhe çfarë është ...

March 20 2023

Mbjellësi i bazës së të dhënave Laravel

Laravel prezanton sederët për krijimin e të dhënave të provës, të dobishme për verifikimin e projektit, me një përdorues administratori dhe…

March 20 2023

Inovacioni në biometrikë dhe perceptimi i sektorit të pagesave

...Analizën e vazhdueshme të imazhit nga një aparat fotografik, sistemi është në gjendje të verifikojë në mënyrë të vazhdueshme. Asnjë nga mekanizmat standardë…

March 19 2023

GPT-4 ka ardhur! Le të analizojmë së bashku veçoritë e reja

OpenAI ka njoftuar se modeli më i fuqishëm i gjuhës në dispozicion gpt4 do t'u shpërndahet zhvilluesve dhe njerëzve me…

March 19 2023

Çfarë është Jailbreaking, çfarë është chatGPT jailbreaking dhe si ta bëjmë atë

Jailbreaking është një praktikë e zhbllokimit të potencialit të plotë të sistemeve për të fituar akses në funksionalitetin e kufizuar.…

March 17 2023

Lëvizja e parave dixhitale në një botë dixhitale

Siguria në lëvizjen e parave dixhitale është thelbësore për zgjerimin e pagesave të para dixhitale. Që nga viti 2021, 76%…

March 16 2023

Ligjvënësit amerikanë synojnë TikTok dhe kompani të tjera të teknologjisë në projektligjin e ri

Ligjvënësit amerikanë po synojnë edhe një herë TikTok, me veprime që synojnë ndalimin e përdorimit të tij. Në këtë…

March 15 2023

Bing i Microsoft prezanton një veçori të re të chatbot-it me AI

Bing i Microsoft ka shtuar një veçori të re chatbot që përdor inteligjencën artificiale për t'iu përgjigjur pyetjeve, për të përmbledhur përmbajtjen…

March 14 2023

Vue dhe Laravel: krijoni një aplikacion me një faqe

Laravel është një nga kornizat më të njohura të PHP të përdorura nga zhvilluesit, le të shohim sot se si të bëjmë një aplikacion me një faqe me…

March 13 2023

GPT 4 do të dalë këtë javë – CTO i Microsoft Germany zbuloi disa detaje

GPT 4.0 do të dalë këtë javë dhe disa informacione rreth tij janë zbuluar. CTO i Microsoft Gjermani ka lëshuar…

March 13 2023

Si të përdorni ChatGPT-3.5 Turbo në pajisjet Apple iPhone IOS

Disa ditë më parë, më 1 mars 2023, OpenAI njoftoi lëshimin e ChatGPT-3.5 Turbo API, një API e re…

March 9 2023

Axhenda e OKB-së 2030: Studim novator se si të parashikohen krizat ushqimore

Një studim i Universitetit të Nju Jorkut ka treguar se parashikimi i epidemive të krizës ushqimore është i mundur dhe themelor,…

March 8 2023

Ofruesit e shërbimeve në Laravel: çfarë janë ata dhe si të përdorin Ofruesit e Shërbimeve në Laravel

Ofruesit e shërbimeve Laravel janë vendi qendror ku lëshohet aplikacioni. Kjo është, shërbimet thelbësore të laravel dhe…

March 6 2023

Inovacionet e tregut: Bateritë në gjendje të ngurtë

Bumi në automjetet elektrike me bateri (BEV) është rezultat i idealeve të promovuara nga qeveritë, rregulloret dhe etika e biznesit.…

March 6 2023

Si të përdorni ChatGPT-3.5 Turbo në pajisjet Android

Disa ditë më parë, më 1 mars 2023, OpenAI njoftoi lëshimin e ChatGPT-3.5 Turbo API, një API e re…

March 5 2023

ChatGPT dhe alternativat më të mira të AI për biznesin

Përdorimi i Inteligjencës Artificiale (AI) për të mbështetur bizneset po bëhet gjithnjë e më popullor. Inovacioni teknologjik, aplikacionet dhe inteligjenca artificiale…

March 4 2023

Microsoft zbuloi një model të AI që njeh përmbajtjen e imazhit dhe rregullon problemet vizuale

Modeli i ri i AI Kosmos-1 është Multimodal Large Language Model (MLLM), në gjendje t'i përgjigjet jo vetëm…

March 2 2023

Snapchat po lëshon chatbotin e tij të AI-së me fuqi ChatGPT

Snapchat po prezanton një chatbot të mundësuar nga versioni më i fundit i ChatGPT i OpenAI. Sipas CEO të Snap, është një kumar…

Shkurt 28 2023

Krijimi i një aplikacioni CRUD me Laravel dhe Vue.js

Në këtë tutorial ne shohim së bashku se si të shkruajmë kodin e një aplikacioni shembull CRUD, me Laravel dhe Vue.js. Aty…

Shkurt 27 2023

Meta lançon modelin LLaMA, një mjet kërkimi më i fuqishëm se GPT-3 i OpenAI

Meta ka lëshuar së fundmi një gjenerator të ri të gjuhës AI të quajtur LLaMA, duke konfirmuar rolin e një kompanie shumë inovative. “Sot…

Shkurt 25 2023

Google Photos prezanton "gomën magjike" në pajisjet jo-Pixel

Google ka njoftuar mjetin e tij popullor të modifikimit të fotografive me AI, Magic Eraser, veçori të reja do të jenë të disponueshme për…

Shkurt 24 2023

Si të përdorni Spotify DJ, DJ i ri me inteligjencë artificiale

Spotify prezanton një veçori të re të DJ-së të fuqizuar nga AI që kuron dhe komenton një listë dëgjimi të personalizuar gjithnjë në zhvillim.…

Shkurt 23 2023

Çfarë është Crowdsourcing, avantazhet dhe disavantazhet

Fjala crowdsourcing vjen nga bashkimi i fjalëve "turmë" dhe outsourcing. Mund të shihet si procesi që lejon një…

Shkurt 23 2023

Si të përdorni Laravel me Vue.js 3

Vue.js është një nga kornizat më të përdorura JavaScript për krijimin e ndërfaqeve në ueb dhe aplikacioneve me një faqe, së bashku me…

Shkurt 20 2023

Si të instaloni ChatGPT në nivel lokal në kompjuterin tuaj

Ne mund të instalojmë ChatGPT në kompjuterin tonë dhe në këtë artikull do të shohim së bashku se si të instalojmë ChatGPT në kompjuter në…

Shkurt 19 2023

Si të përdorni Bing AI të re me ChatGPT dhe çfarë mund të bëni

Microsoft ka lëshuar versionin e ri të motorit të tij të kërkimit Bing AI. Në këtë artikull do të shohim se si të përdorim…

Shkurt 17 2023

Ushtrime JavaScript me zgjidhje për kursin e trajnimit bazë JavaScript

Lista e ushtrimeve java script me zgjidhje për kursin e trajnimit Java Basic. Numri i ushtrimit është tregues i nivelit…

Shkurt 15 2023

Ushtrime PHP me zgjidhje të kursit të trajnimit bazë PHP

Lista e ushtrimeve PHP me zgjidhje për kursin bazë të trajnimit PHP. Numërimi i ushtrimit është tregues i nivelit të…

Shkurt 15 2023

Si funksionon Laravel Middleware

Laravel middleware është një shtresë e ndërmjetme aplikacioni që ndërhyn midis kërkesës së përdoruesit dhe përgjigjes së aplikacionit. Kjo…

Shkurt 13 2023

Brilliant Idea Altilia: Platforma e Automatizimit Inteligjent

Platforma inteligjente e automatizimit e aftë për të automatizuar përpunimin e dokumenteve komplekse Platforma Altilia, pa kod dhe në renë kompjuterike, i ofron kompanisë…

Shkurt 13 2023

GitHub çfarë është dhe si ta përdorim atë

GitHub është një pjesë softuerike e përdorur gjerësisht nga ekipet e zhvillimit të softuerit, për kontrollin e versionit të zhvillimit. Është e dobishme…

Shkurt 12 2023

Çfarë është Google Bard, inteligjenca artificiale kundër ChatGPT

Google Bard është një chatbot në internet i fuqizuar nga AI. Shërbimi përdor informacionin e mbledhur nga interneti për të gjeneruar përgjigje…

Shkurt 8 2023

Coinnect prezanton Raportin Global të Ransomware Intelligence 2023

Ransomware Intelligence Global Report 2023, një përmbledhje gjithëpërfshirëse e sulmeve ransomware të regjistruara nga organizatat globale në 2021 dhe 2022…

Shkurt 8 2023

Çfarë është menaxhimi i cilësisë i bazuar në rrezik

Menaxhimi i cilësisë së bazuar në rrezik është një metodologji e bazuar në konceptin e identifikimit të rreziqeve në mënyrë të vazhdueshme. Aplikacion…

Shkurt 7 2023

Hapësirat e emrave Laravel: çfarë janë dhe si funksionojnë

Hapësirat e emrave në Laravel janë defie përcaktuar si një klasë elementësh, ku secili element ka një emër të ndryshëm nga…

Shkurt 6 2023

Çfarë është pip, çfarë do të thotë dhe si funksionon?

PIP është një akronim, i cili qëndron për instaluesin e paketës për Python. pip është një mjet i përdorur në python për të instaluar…

Shkurt 3 2023

Veprimet e moduleve FORM: POST dhe GET

Atributi i metodës në element specifikon se si të dhënat dërgohen në server. Metodat HTTP deklarojnë se çfarë veprimi duhet të kryhet…

Janar 30 2023

Laravel: Çfarë janë Laravel Views

Në kornizën MVC, shkronja "V" qëndron për Views, dhe në këtë artikull do të shohim se si të përdorim pamjet në Laravel. Ndani logjikën e aplikacionit…

Janar 30 2023

JQuery, si mund të implementojmë efekte dinamike me JQuery

Me JQuery mund të krijoni efekte dinamike, animacione dhe fade duke vepruar në elementet e një faqeje HTML. Në këtë artikull do të shohim…

Janar 28 2023

Çfarë është një aplikacion me një faqe dhe çfarë është Vue.js

Vue.js është një kornizë progresive dhe me burim të hapur JavaScript, e përdorur për të zhvilluar ndërfaqe interaktive të përdoruesit në ueb dhe aplikacione faqesh…

Janar 23 2023

Laravel: hyrje në drejtimin e laravel

Rutimi në Laravel i lejon përdoruesit të drejtojnë të gjitha kërkesat e aplikacionit në kontrolluesin e duhur. Shumica e rrugëve…

Janar 23 2023

Receta algoritmike për apokalipsin

“Gjithmonë ka pasur fantazma në makina. Segmente të rastësishme të kodit që grupohen së bashku për të formuar protokolle…

Janar 23 2023

JQuery, çfarë është dhe çfarë mund të bëjmë me bibliotekën JavaScript

jQuery është një bibliotekë JavaScript e shpejtë, e lehtë dhe e pasur me veçori, e bazuar në parimin "shkruaj më pak, bëj më shumë". Bletët…

Janar 22 2023

Çfarë është Testimi i Softuerit, çfarë do të thotë të testosh softuerin

Testimi i softuerit është një grup procesesh për të hetuar, vlerësuar dhe konstatuar plotësinë dhe cilësinë…

Janar 20 2023

Çfarë është programimi ekstrem (XP)?, në cilat vlera bazohet, parime dhe praktika

Jeni të njohur me programimin, por programimi ekstrem (shkurt XP) është ende pak mister për ju. Jo…

Janar 19 2023

Tendencat e tregtisë elektronike për vitin 2023, çfarë mund të presim në vitin aktual nga bota e tregtisë online

Ne kemi analizuar sektorin e tregtisë elektronike, duke u përpjekur të kuptojmë se cilat do të jenë tendencat kryesore në vitin 2023, me vëmendje të veçantë ndaj lajmeve…

Janar 18 2023

Ideja e shkëlqyer DigiMarkAI: Gjeneroni postime në mediat sociale përmes inteligjencës artificiale

DigiMarkAI është një sistem inovativ, një ide e shkëlqyer, e aftë për t'ju ndihmuar të publikoni përmbajtje në rrjetet sociale. Falë…

Janar 18 2023

Çfarë është Composer për PHP, veçoritë dhe si ta përdorim atë

Composer është një mjet i menaxhimit të varësisë me burim të hapur për PHP, i krijuar kryesisht për të lehtësuar shpërndarjen dhe…

Janar 17 2023

Çfarë është Laravel, si funksionon dhe arkitektura bazë për krijimin e aplikacioneve WEB

Laravel është një kornizë ueb e bazuar në PHP për ndërtimin e aplikacioneve të internetit të nivelit të lartë, duke përdorur…

Janar 16 2023

Çfarë është Network Marketing, çfarë është MLM, Modele Biznesi

Marketingu në rrjet, i njohur gjithashtu si Marketingu me shumë nivele (MLM), është një model biznesi në të cilin përfaqësues të pavarur shesin…

Janar 16 2023

Në një botë të fragmentuar, është teknologjia ajo që na bashkon

Globalizimi i ka bërë zinxhirët e furnizimit, fjalë për fjalë zinxhirët e furnizimit, më komplekse dhe rrjedhimisht më të cenueshme në kulmin e…

Janar 14 2023

Politecnico di Milano përgatit makinën për garën me vetëdrejtim dhe Vince

Në CES në Las Vegas, POLIMOVE fiton për herë të dytë dhe gjithashtu vendos një rekord të ri botëror të shpejtësisë…

Janar 12 2023

Gara e Oqeanit për të mbledhur më shumë të dhëna mjedisore se çdo ngjarje tjetër sportive në botë

Regata rreth botës do të masë ndotjen mikroplastike, do të mbledhë informacione mbi ndikimin e ndryshimeve klimatike në oqeane dhe do të mbledhë të dhëna…

Janar 12 2023

ChatGPT inteligjenca artificiale që mund të bëjë një ndryshim

Inteligjenca artificiale po prish gjithçka, ChatGPT mund të jetë një ndryshim i lojës, madje edhe për kompanitë miliardë dollarëshe Muajin e kaluar,…

Janar 10 2023

Mbuloni kutinë e mbeturinave me një dizajn modern

Cove është një kuti inovative e mbeturinave të maceve e krijuar nga projektues, inxhinierë dhe bihevioristë të maceve, një alternativë e shkëlqyer për mbeturinat tradicionale…

Janar 4 2023

Robotaksi i Waymo funksionon duke çuar pasagjerët në aeroportin Phoenix

Robotaksi i Waymo është gati për të transportuar pasagjerë drejt dhe nga aeroporti Phoenix. Kompania Alphabet thotë se…

Janar 3 2023

Teknologjia VLC, komunikimi i shpejtë është i mundur

Teknologjia VLC, d.m.th. komunikimi me dritën e dukshme (VLC), është transmetimi i të dhënave duke përdorur dritën. Si transmetues përdoren…

Dhjetor 22 2022

Çfarë nënkuptohet me Internet of Behavior, a do të jetë IoB e ardhmja?

IoB (Interneti i Sjelljes) mund të konsiderohet si një pasojë e natyrshme e IoT. IoT (Interneti i Gjërave) është një rrjet i…

Dhjetor 22 2022

Çfarë do të thotë DCIM dhe çfarë është një DCIM

DCIM do të thotë "Data center infrastructure management”, me fjalë të tjera “Menaxhimi i Infrastrukturës së Qendrës së të Dhënave”. Qendra e të dhënave është një strukturë,…

Dhjetor 22 2022

Siguria kibernetike: 3 tendencat kryesore të sigurisë kibernetike "jo-teknike" për vitin 2023

Siguria kibernetike nuk ka të bëjë vetëm me teknologjinë. Aspektet jo-teknike, si menaxhimi i njerëzve, proceset dhe…

Dhjetor 21 2022

Robotët e kafshëve organike për bujqësi më të qëndrueshme: BABots

Projekti "Babots" bazohet tërësisht në teknologji inovative, robot-kafshë biologjike me aplikime në lidhje me bujqësinë e qëndrueshme dhe bonifikimin e tokës…

Dhjetor 20 2022

Hybrid work: çfarë është puna hibride

Puna hibride vjen nga përzierja midis punës në distancë dhe punës ballë për ballë. Është një metodë që…

Dhjetor 18 2022

Kampusi Peroni për tranzicionin ekologjik të agro-ushqimore

Campus Peroni ka propozuar një model të ri ekosistemi në tre faza: gjurmueshmëria, përmes teknologjisë blockchain, për të lejuar mbledhjen…

Dhjetor 14 2022

Cili është formati vektorial i imazheve dhe për çfarë shërben

Nëse keni punuar ndonjëherë me imazhe, do të keni hasur në një kërkesë për një imazh të llojit…

Dhjetor 12 2022

DY REKRUTIM TË REJA DHE NJË ÇMIMI KOMBËTAR: Është çelësi për Inovacionin

Unioncamere shpërblen projektin e bashkëpunimit midis kompanisë dhe ITS Aerospace Fondazione Meccatronica Piemonte Çmimi i parë "Historitë e Alternanza"…

Dhjetor 12 2022

konfirmohet ndër kompanitë kryesore në Indekset e Qëndrueshmërisë Dow Jones

i konfirmuar për të trembëdhjetën vit radhazi në Indekset e Qëndrueshmërisë Dow Jones (DJSI) të S&P Global, duke u pozicionuar me…

Dhjetor 11 2022

Java e Modës Metaverse rikthehet në pranverë 2023 për të shfaqur përparimet në modën dixhitale dhe ndërveprueshmërinë

Revolucioni web3 vazhdon vitin e ardhshëm me një eksplorim vjetor se si do të duket moda në botët virtuale, me…

Dhjetor 8 2022

Aplikacioni i dërgesave Veneto regjistron +110% në vitin 2022, duke tejkaluar 2 milionë euro xhiro me 30.000 porosi

Ale Fresh Market, aplikacioni i ofrimit të produkteve të freskëta i themeluar në vitin 2020 nga Alessandro Andretta, tejkalon 2 milion…

Dhjetor 7 2022

SIFI SHPALL LINJEN E EPICOLIN, MBËSHTETJE TË PLOTË NË TRAJTIMIN E GLAUKOMËS

SIFI, një kompani farmaceutike lider në zhvillimin e zgjidhjeve inovative për trajtimin e sëmundjeve të syrit, ka kënaqësinë të njoftojë…

Dhjetor 7 2022

Ushtrime Java për kursin e trajnimit Java Base

Lista e ushtrimeve java me zgjidhje për kursin e trajnimit Java Base. Numri i ushtrimit është tregues i nivelit të ...

Tetor 9 2022

Sulmi kibernetik: çfarë është, si funksionon, objektivi dhe si ta parandaloni atë: shembull i përhapjes së malware

Një sulm kibernetik malware është defisi veprimtari armiqësore kundër një sistemi, mjeti, aplikacioni ose…

Korrik 20 2022

Sulmi kibernetik: çfarë është, si funksionon, objektivi i tij dhe si mund të parandalohet

Një sulm kibernetik është defisi veprimtari armiqësore kundër një sistemi, mjeti, aplikacioni ose…

25 Maj 2022

Klasifikimi i algoritmeve të të mësuarit të makinerive: Regresioni linear, klasifikimi dhe grupimi

Mësimi i Makinerisë ka ngjashmëri të mëdha me optimizimin matematikor, i cili ofron metoda, teori dhe fusha aplikimi. Mësimi i makinerisë vjen...

Gusht 16 2020

5 llojet e lidershipit: karakteristikat për menaxhimin e lidershipit

Tema e Lidershipit është shumë e gjerë dhe komplekse, aq sa nuk ka një të tillë defiPërkufizimi i njëanshëm i termit dhe as një manual…

22 Maj 2017

Çfarë është Inovacioni i Korporatës: disa ide për ta zbatuar atë më mirë

Flitet shumë për inovacionin e korporatës, dhe zakonisht termi i referohet gjithçkaje që është e re dhe revolucionare.…

27 Prill 2017

Fusion Risk Management shpall Investimin Strategjik të Rritjes nga Great Hill Partners

Fusion Risk Management, Inc., një lider në softuerët cloud dhe shërbimet për elasticitetin operacional, vazhdimësinë e biznesit dhe…

28 Prill 2023

Komisioni i Letrave me Vlerë i Bahamas hap një periudhë konsultimi për projektligjin DARE, 2023

Komisioni i Letrave me Vlerë i Bahamas (Komisioni) lëshoi ​​sot për konsultim Projektligjin e Aseteve Dixhitale dhe Shkëmbimeve të Regjistruara (DARE),…

26 Prill 2023

Hillstone Networks ngre shiritin me sigurinë integruese në internet

Strategjia integruese e sigurisë kibernetike u ofron ndërmarrjeve globale mbulim, kontroll dhe konsolidim. Hillstone Networks, një lider në zgjidhjet…

25 Prill 2023

AiHouse debuton në Milan Design Week 2023, me një projekt të jashtëzakonshëm dizajni dhe interpretimi për Poliform

AiHouse, një kompani udhëheqëse kineze e programeve kompjuterike të dizajnit e specializuar në dizajnin dhe paraqitjen e brendshme, ka bashkëpunuar me…

25 Prill 2023

Tregjet në zhvillim: Mbizotërimi në rritje i inxhinierisë kineze dhe ndikimi i saj te novatorët globalë

Raporti "E ardhmja e Inxhinierisë: Ndikimi Global i Tregut në Zhvillim të Kinës" (nga LexisNexis) është publikuar dhe përmban të rëndësishme…

24 Prill 2023

Trendet e Tregut të Infrastrukturës së Karikimit të EV: E ardhmja e Transportit, 2023-2033

Madhësia e tregut të infrastrukturës së karikimit të automjeteve elektrike pritet të arrijë në 182113,57 milionë dollarë deri në…

21 Prill 2023

Excelra blen BISC Global, duke krijuar një gjigant global të teknologjisë së informacionit me një platformë dhe ofertë shërbimesh të avancuara.

Blerja zgjeron aftësitë inteligjente artificiale, të mësuarit të makinerisë dhe të shkencës së të dhënave të Excelra dhe…

21 Prill 2023

Dahua Technology prezanton Kubin me ngjyra të plota, për mundësi inovacioni ende të paeksploruara

Dahua Technology, lider botëror në zgjidhjet dhe shërbimet AIoT të fokusuara në teknologjinë video, prezanton konceptin e vitit 2023 me ngjyra të plota…

21 Prill 2023

Lattice zgjeron portofolin e FPGA me fuqi të ulët me lëshimin e MachXO5T-NX, platformat e tij të avancuara të kontrollit të sistemeve FPGA

Udhëheqja në kontrollin e platformave FPGA zgjerohet në funksionet e kontrollit të gjeneratës së ardhshme për komunikimet, informatikë…

20 Prill 2023

Raketa hapësinore e SpaceX më në fund fluturon, por shpërthen disa minuta më vonë

Raketa 394 këmbë e SpaceX, e lëshuar nga Starbase të enjten në mëngjes, u ngrit nga platforma e lëshimit. Sukses i madh…

20 Prill 2023

LambdaTest lançon analizën e performancës së aplikacionit celular

Kompanitë, duke përdorur analitikën si udhëzues, do të jenë në gjendje të trajtojnë në mënyrë kuptimplote çështjet e performancës së biznesit…

20 Prill 2023

Evlox nënshkruan një marrëveshje trevjeçare për të inkorporuar fibrat e pambukut të ricikluar Recover™ në prodhimin e saj të xhinseve

Evlox dhe Recover™ kanë nënshkruar një marrëveshje shumëvjeçare me qëllimin e përbashkët të promovimit të teknologjive inovative që do të ndihmojnë përparimin drejt…

20 Prill 2023